1. »
  2. Manga
  3. »
  4. Manga vs anime

Tytuł „Czarodziejka z Księżyca” dzielą różne gatunku twórczości artystycznej — stare anime, nowe anime, musical, gry oraz seria live-action, które wszystkie mają swój rodowód w mandze o tymże tytule. Nowe anime jest w istocie rzeczy niemalże całkowitym przeniesieniem stron mangi na ekran telewizora. W każdym innym wypadku zaś historie tam przedstawione znacznie odbiegają od ich mangowego pierwowzoru. (Z tego też powodu stare anime, musical, gry oraz serial live-action należy traktować bardziej jako adaptacje niźli jako ekranizacje mangi.) Ze starego anime, musicalu, gier i serii live-action tylko ta ostatnia jest najbliższa mandze, jednakże stanowi tylko jedną piątą całej mangowej fabuły. Musical z kolei wprowadza bardzo wiele oryginalnych koncepcyj i bardzo luźno nawiązuje do mangi. Jedyna gra fabularna „Czarodziejki z Księżyca” zaś opowiada dodatkową historię, którą z większym lub mniejszym powodzeniem da się umieścić w kontinuum głównej fabuły. Przedmiotem niniejszego artykułu jest więc porównanie różnic między mangą i nowym anime a starym anime.

Zarówno manga, jak i stare anime zostały podzielone na pięć części zwanych seriami. (Dodatkowo występują różnego rodzaju historie poboczne. Niektóre występują i w anime, i w mandze, z kolei inne są charakterystyczne tylko dla jednego gatunku.) Mangę stanowią 52 rozdziały i historie poboczne, zebrane w 18 tomów (w wydaniu oryginalnym) bądź 60 rozdziałów i historie poboczne, zebrane w 14 tomów (w wydaniu przedrukowanym). Stare anime natomiast stanowi 201 odcinków telewizyjnych (200 zwykłych i 1 specjalny) tudzież 2 filmy krótkometrażowe i 3 filmy pełnometrażowe.

Rzeczą oczywistą jest, iż podczas adaptacji mangi w anime kreska również uległa zmianie, jako iż rysownicy anime mają nieco inny styl niż pani Naoko Takeuchi. Dodatkowo zaszły pewne uproszczenia w strojach Wojowniczek, co jest chyba najbardziej widoczne w serii pierwszej (w dalszych jest nieco lepiej pod tym względem). I tak np. pierwszy strój Czarodziejki z Księżyca pozbawiono pewnych elementów zdobniczych.

W tym artykule jednak bardziej pragnę się skupić na różnicach fabularnych, gdyż te są bardziej drastyczne niźli zmiany w kresce. Przede wszystkim różni się format przedstawiania fabuły. W mandze i nowym anime historia jest bardzo skondensowana — w każdym rozdziale czy odcinku bowiem dzieje się coś kluczowego dla całej historii. W starym anime z kolei większość odcinków podlega wzorowi, który w najogólniejszej postaci wygląda tak: „pojawienie się demona → przemiana Wojowniczek → pokonanie demona”. Tego typu odcinki zazwyczaj nie wnoszą niczego nowego do głównego wątku serii, lecz skupiają się na wątku pobocznym jakiejś epizodycznej postaci, która pada ofiarą wroga Wojowniczek. Jednakże nawet nie to jest istotą różnic między mangą a starym anime. Uległa zmianom sama główna fabuła, a czasami również i relacje między postaciami. Niektóre postaci z mangi w ogóle nie występują w starym anime i, na odwrót, stare anime wprowadza swoje własne oryginalne postaci, których w mandze początkowo nie było. Jeśli spróbować ogólnie scharakteryzować fabułę mangi i nowego anime, to wydaje się ona być nieco dojrzalsza i bardziej dramatyczna od fabuły ze starego anime. Więcej jest też scen ze śmiercią postaci ujemnych, podczas gdy w starym anime częstokroć są uzdrawiane.

Seria I

第1期

Porównanie nazwy serii i postaci głównych
Manga Anime
Nazwa serii
Królestwo Ciemności (Classic)
Bohaterowie dodatni
Usagi Tsukino
Czarodziejka z Księżyca
Księżniczka Serenity
Usagi Tsukino
Czarodziejka z Księżyca
Księżniczka Serenity
Ami Mizuno
Czarodziejka z Merkurego
Ami Mizuno
Czarodziejka z Merkurego
Hino Rei
Czarodziejka z Marsa
Hino Rei
Czarodziejka z Marsa
Makoto Kino
Czarodziejka z Jowisza
Makoto Kino
Czarodziejka z Jowisza
Minako Aino
Sailor V
Czarodziejka z Wenus
Minako Aino
Sailor V
Czarodziejka z Wenus
Mamoru Chiba
Maska Tuxedo
Książę Endymion
Mamoru Chiba
Maska Tuxedo
Książę Endymion
Luna Luna
Artemis Artemis
Królowa Serenity Królowa Serenity
Bohaterowie ujemni: Królestwo Ciemności
Królowa Metalia Królowa Metalia
Królowa Beryl
Królowa Beryl
Super Beryl
Jadeite Jadeite
Nephrite Nephrite
Zoisite Zoisite
Kunzite Kunzite
„Gliniane Lalki” Demony

Kilka różnic pomiędzy mangą i anime:

  • Pierwsza seria ani w mandze, ani w anime nie została specjalnie nazwana. Nieformalnie używa się nazw „Królestwo Ciemności” (manga) lub „Classic” (anime).
  • Mamoru w mandze uczęszcza do szkoły średniej, z kolei w anime jest już studentem uniwersytetu.
  • Mamoru okazjonalnie nosi okulary. W anime co najwyżej chadza w przeciwsłonecznych.
  • Usagi i Mamoru zaczynają do siebie żywić uczucia romantyczne jeszcze zanim się dowiadują o swych poprzednich wcieleniach.
  • Zoisite i Kunzite nie są gejami i nie tworzą pary.
  • Nephrite nie zakochuje się w Naru.
  • Nie ma poszukiwań Tęczowych Kryształów — nie istnieją i w konsekwencji nie pojawia się także Siedem Wielkich Demonów, którzy odrodzili się jako ludzie. Co za tym idzie, w mandze nie pojawiają się ani Ryō Urawa, ani Reika Nishimura. Królestwo Ciemności od początku poszukuje Srebrnego Kryształu.
  • W mandze pojawiają się tylko dwa bezimienne demony, odpowiadające demonom Morga i Garoben z anime. Podwładne są generałowi Jadeite. Nawet termin „demon” nie jest używany w mandze, a jedyne określenie tych demonów pada z ust Nephrite, który nadaje im miano „Gliniane Lalki”.
  • Nie występuje również Yūichirō.
  • Dziadek Rei w anime i mandze wygląda zupełnie inaczej.
  • Rei i Mamoru nie umawiają się; zdają się nie być dla siebie w ogóle atrakcyjni.
  • Rei jest w mandze zauważalnie bardziej dojrzała i wyrafinowana. Nie pokazuje sobie języków z Usagi, choć Usa raz nazwała ją złośliwcem.
  • O ile w anime Usagi dość długo pozostaje beksą, o tyle w mandze dojrzewa szybciej.
  • Maska Tuxedo, próbując zebrać informacje o Srebrnym Krysztale, opowiada wszystkim w Tokio, że w mieście jest drogocenny kamień.
  • Mamoru dowiaduje się, że Usagi jest Czarodziejką z Księżyca na balu maskowym po tym, jak gubi ona swoją chusteczkę z wyszytymi inicjałami. On zdradza jej swoją drugą tożsamość, niosąc ją do domu, gdy zasłabła przy użyciu swoich mocy w celu uleczenia mieszkańców Tokio. Właściwie Mamoru podejrzewał już wcześniej, że Usagi to Czarodziejka z Księżyca, gdy przypadkiem zobaczył, jak zmienia się w stewardessę, oraz wielokrotnie wpadając na Usagi, gdy ta rozmawiała z Luną.
  • Tuxedo ani razu nie rzuca różą przez wszystkich 18 tomów mangi.
  • W mandze Nephrite zabija Czarodziejka z Jowisza zaraz po swoim przebudzeniu jako Wojowniczka. W anime Nephrite ginie z rąk demonów, podwładnych Zoisite, a Mako przemienia się w Czarodziejkę z Jowisza dopiero po jego odejściu.
  • Minako używa pióra transformacji w nieco innym kształcie niż reszta Innerek. Jest tak dlatego, iż piórem tym posługiwała się również do transformacji w Czarodziejkę V.
  • Początkowo wydaje się, że Księżycową Księżniczką jest Czarodziejka z Wenus, ale ona sama mówi, że jej obowiązkiem jest chronić prawdziwą Księżniczkę Serenity. W rzeczywistości to ona jest prawdziwym liderem drużyny Wojowniczek.
  • W mandze Zoisite zostaje zabity przez Wenus, kiedy próbuje zaatakować Czarodziejkę z Księżyca. W anime zabija go Beryl za dopuszczenie do przebudzenia się Księżniczki Serenity. W mandze budzi się ona podczas walki Kunzite i Mamoru.
  • Podczas podróży na Księżyc Wojowniczki znajdują kamienny miecz (Święte Ostrze Księżyca), którym natychmiast zajmuje się Wenus. Nie występuje on w anime.
  • Beryl i Czterej Generałowie odrodzili się na Ziemi, gdy Metalia została zapieczętowana w podziemiach przez Królową Serenity. Czterej Generałowie początkowo pamiętali o swych przeszłych życiach, jednak po praniu mózgu przez Beryl ponownie stali się podwładnymi Królestwa Ciemności.
  • Na Księżycu Księżniczka Serenity popełnia samobójstwo po tym, jak Książę Endymion ginie z rąk Beryl. W anime oboje równocześnie zostają zabici przez Beryl.
  • Królowa Serenity w mandze nie użyła pełnej mocy Srebrnego Kryształu, gdyż była zbyt załamana śmiercią córki i Wojowniczek. Zostawiła swoją „wolę” w komputerze Księżycowego Królestwa i to właśnie ją spotkały Wojowniczki na Księżycu.
  • Czterej Generałowie byli najpierw obrońcami Księcia Endymiona. Po ich śmierci ich ciała stapiają się w cztery kamienie, którymi są jadeit, nefryt, zoizyt i kunzyt. Beryl daje je Endymionowi. Kamienie, zawierające dusze Czterech Generałów, odegrają później małą rolę. W anime wątek Generałów więcej nie jest już poruszany.
  • Tuxedo umiera po obronieniu Czarodziejki z Księżyca przed atakiem Kunzite. Zostaje przywrócony do życia mocą Królowej Metalii i podaje się za Endō — najlepszego przyjaciela Motokiego. Próbuje skłonić Usagi do wyjawienia jej sekretów związanych z Wojowniczkami i Srebrnym Kryształem.
  • Czarodziejka z Wenus zabija Beryl mieczem i odtąd Metalia staje się głównym przeciwnikiem. W anime głównym wrogiem pozostaje Beryl, której Metalia udzieliła swojej mocy; obie jednocześnie giną z rąk Księżniczki Serenity, wspomaganej mocą dusz Innerek.
  • Czarodziejka z Księżyca próbuje zabić Endymiona mieczem, po czym popełnia samobójstwo. (W anime żadna z postaci ani razu nie odbiera sobie życia.) Po ich „śmierci”, Metalia wchłania ich razem ze Srebrnym Kryształem i wyrusza na podbój Ziemi.
  • Wojowniczki umierają, próbując połączyć swe siły, by dotrzeć do Czarodziejki z Księżyca.
  • Czarodziejka z Księżyca budzi się wewnątrz Metalii, a jej łzy powodują rozkwit Srebrnego Kryształu w kształt kwiatu. (W anime formę tę widzimy dopiero w pierwszym filmie kinowym.) Używając swojej mocy łączy Srebrny Kryształ z Księżycową Pałeczką i niszczy Metalię, skupiając energię na znaku na głowie, gdzie jest jej serce.
  • Srebrne Millenium zostaje przywrócone przez Czarodziejkę z Księżyca i moc Srebrnego Kryształu. Usagi jest następczynią tronu, ale wybiera powrót na Ziemię.
  • Wojowniczki i Maska Tuxedo nie tracą pamięci po przywróceniu do życia.
  • Czarodziejka z Księżyca zyskuje nową moc na samym końcu, tuż przed tym, jak zaczyna się druga seria.

Seria II

第2期

Porównanie nazwy serii i postaci głównych
Manga Anime
Nazwa serii
Czarny Księżyc Romance
Bohaterowie dodatni
Usagi Tsukino
Czarodziejka z Księżyca
Księżniczka Serenity
Nowa Królowa Serenity
Usagi Tsukino
Czarodziejka z Księżyca
Księżniczka Serenity
Nowa Królowa Serenity
Ami Mizuno
Czarodziejka z Merkurego
Ami Mizuno
Czarodziejka z Merkurego
Hino Rei
Czarodziejka z Marsa
Hino Rei
Czarodziejka z Marsa
Makoto Kino
Czarodziejka z Jowisza
Makoto Kino
Czarodziejka z Jowisza
Minako Aino
Czarodziejka z Wenus
Minako Aino
Czarodziejka z Wenus
Mamoru Chiba
Maska Tuxedo
Książę Endymion
Król Endymion
Mamoru Chiba
Maska Tuxedo
Książę Endymion
Król Endymion
Chibi-Usa
Czarna Dama
Mała Czarodziejka z Księżyca
Chibi-Usa
Czarna Dama
Czarodziejka z Plutona Czarodziejka z Plutona
Luna Luna
Artemis Artemis
Diana
Bohaterowie ujemni: Obcy
Drzewo Piekielne

Al
Seijūrō Ginga

En
Natsumi Ginga
Kardiany
Bohaterowie ujemni: Bractwo Czarnego Księżyca
Mędrzec
Fantom Śmierci
Mędrzec
Fantom Śmierci
Książę Demand Książę Demand
Saphir Saphir
Esmeraude Esmeraude
Rubeus Rubeus
Kōan Kōan
Berthier Berthier
Petz Petz
Calaveras Calaveras
Chiral Chiral
Achiral Achiral
Droidy Droidy

Kilka różnic pomiędzy mangą i anime:

  • Seria mangowa nazywana jest „Czarny Księżyc”. W anime odpowiednikiem tej serii jest seria „Romance”.
  • Nie ma żadnych Obcych jak Al i En. Ich historia była zapychaczem w anime.
  • Podobnież nie pojawia się Rycerz Księżycowej Poświaty, będący emanacją uśpionych wspomnień Mamoru, jako iż on zachowuje swą pamięć.
  • Mangowy Mamoru również jest bardziej znośny. O ile w anime staje się zbyt poważny i, choć kocha Usagi, rzadko tę miłość pokazuje, o tyle w mandze ich wzajemna miłość jest lepiej ukazana. W anime Mamoru z biegiem czasu wydaje się być coraz bardziej marginalizowany, w mandze zasię nie traci swej roli jako głównej postaci.
  • Mamoru nigdy nie zrywa z Usagi.
  • Trzy młodsze Upiorne Siostry w mandze zajmują się różnego rodzaju dziedzinami paranaukowymi. I tak Kōan podaje się za uczennicę tej samej szkoły co Rei i prowadzi klub miłośników zjawisk paranormalnych. Berthier jest użytkowniczką wahadełka, Calaveras jest medium. Petz natomiast była odpowiedzialna za pandemię wirusową w Tokio.
  • W mandze Cztery Upiorne Siostry nie zostają uzdrowione, tylko zabite przez Czarodziejkę z Księżyca.
  • Mangowe droidy, w odróżnieniu od tych z anime, przejawiały zachowania charakterystyczne dla robotów (którymi w rzeczy samej byli). Nieco innego rodzaju droidami byli Veneti i Aquatici — pomocnicy Saphira, którzy nie wystąpili w anime.
  • Bracia Boule (Chiral i Achiral) wystąpili zarówno w mandze, jak i anime jako podwładni Esmeraude. Jednakże, o ile w mandze raczej zajmowali podobne miejsce w hierarchii co Cztery Upiorne Siostry, w anime zostali zdegradowani do zwykłych droidów (co prawda nieco silniejszych od reszty).
  • W anime Kōan darzy głębszymi uczuciami Rubeusa, z kolei Petz i Saphira łączy wzajemna miłość. W mandze brak tych wątków miłosnych. Natomiast zarówno w mandze, jak i anime Esmeraude podkochuje się w Demandzie.
  • Nowa różdżka Czarodziejki z Księżyca (Berło Księżycowej Księżniczki) zostaje stworzona przez nią i Tuxedo, a nie podarowana przez Królową Serenity. (W anime z miłości obojga powstaje Księżycowe Berło Spirali Serc.)
  • Tuxedo zyskuje rzeczywisty atak i siłę — Tuxedo la Smoking Bomber.
  • Cztery Upiorne Siostry przed śmiercią próbują schwytać Marsa, Merkurego i Jowisza, które zostały przeniesione na Nemezis w XXX wieku przez Rubeusa. Tylko Wenus, Księżyc i Tuxedo podróżują z Chibi-Usą do przyszłości.
  • Chibi-Usa ma właściwie 900 lat i nosi przy sobie Srebrny Kryształ z przyszłości, więc nie jest on ukryty w jej ciele jak w anime.
  • Chibi-Usa, mając w anime raczej zbyt dużą moc, nie posiada jej wcale w mandze.
  • Chibi-Usa od początku zdaje sobie sprawę z faktu, iż Usagi jest jej przyszłą matką; w anime przez długi czas nie miała o tym pojęcia.
  • Dianę poznajemy już w tej serii, podczas gdy w anime pojawia się dopiero w serii SuperS.
  • Bractwo Czarnego Księżyca decyduje się na opuszczenie Ziemi i udanie się na Nemezis. W anime Demand razem z bratem rodzą się na Nemezis i przed inwazją nigdy nie byli na Ziemi.
  • Rubeus ginie z rąk Mędrca podczas ucieczki, a nie w wybuchu swego statku kosmicznego.
  • W mandze Esmeraude nie przybiera postaci smoka. Ginie z rąk Tuxedo.
  • Saphir nie staje się dobry; próbuje zabić Usagi, czując, że jest odpowiedzialna za zmianę jego brata. Pozostaje pod wpływem Czarnej Damy i Mędrca i próbując wykonać rozkaz zabicia Demanda, sam zostaje przezeń zabity. Demand ginie z rąk Czarodziejki z Księżyca i Tuxedo. Chociaż w końcu uświadamia sobie, że był pionkiem Mędrca, nie żałuje swoich błędów (w przeciwieństwie do Demanda w anime).
  • W anime Demand próbuje pocałować Usagi, jednak z tej opresji ratuje ją Mamoru, z kolei w mandze nie zostaje ona uratowana z rąk księcia i dochodzi do pocałunku.
  • Czarnej Damie udaje się schwytać i zrobić pranie mózgu Mamoru, którego od tej chwili nazywa Endymionem. Mamoru pod komendą Czarnej Damy atakuje Czarodziejkę z Księżyca i zdobywa jej Srebrny Kryształ.
  • Czarodziejka z Plutona występuje częściej w mandze i właściwie odgrywa dużą rolę na końcu. Umiera po użyciu swojej zakazanej mocy — zaklęcia zatrzymującego czas, — próbując zapobiec połączeniu dwóch Srebrnych Kryształów — z przeszłości i z przyszłości — przez Demanda.
  • Sposób powrotu Czarnej Damy do normalnego stanu też jest inny niż w anime. Gdy Pluton umiera, Czarna Dama przypomina sobie, że gdy była Chibi-Usą, Czarodziejka z Plutona była jej jedyną przyjaciółką. Gdy Czarna Dama zaczyna płakać, jej kolczyki z czarnego kryształu się rozpryskują, a jej łzy przekształcają w Srebrny Kryształ. Przemienia się w Małą Czarodziejkę z Księżyca. Chibi-Usa staje się zatem Wojowniczką w drugiej, a nie w trzeciej serii, jak to jest w anime.
  • Mędrzec w mandze początkowo był człowiekiem, który został wygnany na planetę Nemezis. Z biegiem czasu zespolił się z nią i od tego momentu Nemezis i Fantom Śmierci stanowią jeden i ten sam byt.
  • Czarodziejka z Księżyca nie zamienia się w Nową Królową Serenity, ale spotyka się z nią twarzą w twarz. W anime nie dochodzi pomiędzy nimi do spotkania.
  • Czarodziejka z Księżyca dostaje nową moc od Nowej Królowej Serenity na końcu serii. Królowa daje nową moc także pozostałym Wojowniczkom.
  • Chibi-Usa planuje wrócić do przyszłości, ale jej powrót do XX wieku jest raczej szybki — przeszkodziwszy Usagi i Mamoru w pocałunku, daje im list od Królowej, która wysyła córkę w przeszłość, by trenowała jako Wojowniczka.

Seria III

第3期

Porównanie nazwy serii i postaci głównych
Manga Anime
Nazwa serii
Bezkres Super
Bohaterowie dodatni
Usagi Tsukino
Czarodziejka z Księżyca
Super Czarodziejka z Księżyca
Księżniczka Serenity
Usagi Tsukino
Czarodziejka z Księżyca
Super Czarodziejka z Księżyca
Księżniczka Serenity
Ami Mizuno
Czarodziejka z Merkurego
Ami Mizuno
Czarodziejka z Merkurego
Hino Rei
Czarodziejka z Marsa
Hino Rei
Czarodziejka z Marsa
Makoto Kino
Czarodziejka z Jowisza
Makoto Kino
Czarodziejka z Jowisza
Minako Aino
Czarodziejka z Wenus
Minako Aino
Czarodziejka z Wenus
Mamoru Chiba
Maska Tuxedo
Książę Endymion
Mamoru Chiba
Maska Tuxedo
Książę Endymion
Chibi-Usa
Mała Czarodziejka z Księżyca
Chibi-Usa
Mała Czarodziejka z Księżyca
Haruka Ten’ō
Czarodziejka z Urana
Haruka Ten’ō
Czarodziejka z Urana
Michiru Kaiō
Czarodziejka z Neptuna
Michiru Kaiō
Czarodziejka z Neptuna
Setsuna Meiō
Czarodziejka z Plutona
Setsuna Meiō
Czarodziejka z Plutona
Hotaru Tomoe
Czarodziejka z Saturna
Hotaru Tomoe
Czarodziejka z Saturna
Luna Luna
Artemis Artemis
Diana
Bohaterowie ujemni: Pogromcy Śmierci
Mistrz Faraon 90 Mistrz Faraon 90
Mistrzyni 9
Mistrzyni 9
Mesjasz Ciszy
Sōichi Tomoe
Germatoid
Sōichi Tomoe
Germatoid
Magini Kaolinite
Kaori Kuromine
Kaolinite
Kaori
Eudial
Yūko Arimura
Eudial
Mimete
Mimi Hanyū
Mimete
Mimi Hanyū
Tellu
Teruno Ruru
Tellu
Teruno Ruru
Viluy
Bidō Yui
Viluy
Bidō Yui
Cyprine Cyprine
Ptilol Ptilol
Dajmony Dajmony

Kilka różnic pomiędzy mangą i anime:

  • Ta seria mangowa nazywana jest „Bezkres”. Tak też nazywa się Akademia Bezkresu — szkoła, której dyrektorem i właścicielem jest profesor Sōichi Tomoe. W anime odpowiednikiem tej serii jest seria „Super”.
  • Uran i Neptun nie polują na kryształy czystych serc, które w ogóle nie występują w mandze, ale szukają trzeciego Talizmanu. Dwa pozostałe już mają.
  • Haruka i Michiru są wrogo nastawione do Innerek nawet na początku, z małymi wyjątkami: Haruka — Usagi i Michiru — Mamoru. Usagi jest bardzo zazdrosna o Michiru, a Mamoru — o Harukę, choć o ile zazdrość Usagi jest nieuzasadniona, to Mamoru ma rzeczywisty powód, by być zazdrosnym. Dochodzi bowiem do pocałunku między Uranem a Księżycem.
  • „Uran jest Wojowniczką obojga płci”. Naoko-sensei twierdzi, że tylko kobiety mogą być Wojowniczkami w mundurkach, a więc Haruka jest definitywnie kobietą, a ten cytat wskazuje na to, iż będąc kobietą potrafi zachowywać się jak mężczyzna bądź czynić to, co oni.
  • Michiru nie maluje.
  • Dziwnym trafem, Katedra Marine, w przeciwieństwie do anime, gdzie jest miejscem odebrania przez Eudial kryształów serc Urana i Neptuna, jest odniesieniem do miejsca, skąd prawdopodobnie pochodzą skrzypce Michiru.
  • Neptun i Uran akceptują Czarodziejkę z Księżyca jako Księżniczkę od razu, nie każąc jej tego udowadniać, w przeciwieństwie do końca trzeciej serii w anime
  • Dajmony są inne i wyglądają tak, jak ten w odcinku o przeszłości Haruki i Michiru (odc. 106).
  • Kaolinite nosi przydomek Magini. Posiada bowiem moc bezpośredniego kontaktu z Mistrzem Faraonem 90. W anime tytuł ów nie został jej nadany i to profesor Tomoe osobiście komunikuje z Faraonem 90.
  • Źródłem energii życiowej Pogromców Śmierci jest Kryształu Tioronu. Jego miniaturową kopię również nosi Hotaru. W anime kryształ ów w ogóle nie występuje.
  • W mandze Wiedźmy są podwładnymi Kaolinite, stąd obecny w anime antagonizm Viluy i Cyprine wobec Kaolinite w mandze po prostu nie istnieje.
  • Wiedźmy w ogóle pojawiają się na krótszy okres czasu niż w anime i ich wątek jest nieco inny. Poświęca się za to im mniej-więcej jednakową ilość czasu w odróżnieniu od anime, gdzie wątki Eudial i Mimete były bardzo wydłużone.
  • Wiedźmy nie są pracowniczkami w laboratorium profesora, lecz niezwykle uzdolnionymi uczennicami Akademii Bezkresu. Każda z wiedźm dodatkowo wykłada różne przedmioty: Eudial — filozofię i etykietę, Mimete — aktorstwo, Viluy — informatykę, Tellu — wychowanie fizyczne i Cyprine — magię stosowaną. Polityka Akademii jest bowiem taka, iż co wybitniejsi uczniowie sami prowadzą wykłady dla tych mniej zdolnych.
  • Eudial wykonuje swego Ognistego Pogromcę bezpośrednio, tj. bez użycia specjalnego urządzenia, jak to miało miejsce w anime. Ataki Tellu oraz duetu Cyprine i Ptilol, choć wystąpiły w anime, nie zostały nazwane; z kolei manga podaje ich nazwy. Są to odpowiednio: Mandragorowy Pogromca i Wstążkowy Pogromca.
  • Zabite Wiedźmy zostają na krótki czas „przywrócone do życia”, ale zostają ponownie unicestwione.
  • Dowiadujemy się, co dokładnie robiły Outerki podczas ataku Królestwa Ciemności na Srebrne Millenium w przeszłości.
  • Trzy Talizmany prowokują przebudzenie Saturna, a nie formują św. Graal tak jak w anime, chociaż to też właściwie robią — w mandze św. Graal jest połączeniem mocy Księżyca, Wenus, Merkurego, Marsa, Jowisza, Plutona, Urana i Neptuna.
  • Hotaru jest bardziej mroczna niż jej odpowiednik w anime, będąc pewnego rodzaju cyborgiem. Dzięki eksperymentom swojego ojca jest w połowie maszyną, a w połowie człowiekiem. Tak nawiasem mówiąc — Tomoe chciał stworzyć rasę superludzi-cyborgów zaczynając od Hotaru, ale w trakcie eksperymentów coś poszło nie tak.
  • Profesor Tomoe zostaje zabity i już nigdy nie wraca. Super Czarodziejka z Księżyca zabija go, gdy ten zamienia się w dajmona Germatoida.
  • Mistrzyni 9 zostaje przebudzona po zawłaszczeniu Srebrnego Kryształu Chibi-Usy. W anime zastępował go jej kryształ czystego serca.
  • Zakończenie jest o wiele bardziej dramatyczne — Saturn wykonuje swoją Rewolucję Odrodzenia Śmierci, a Pluton zapieczętowuje ją i Mistrzynię 9 za Wrotami Czasu i Przestrzeni za pomocą manewru Zamknięcie Ciemnego Sklepienia.
  • Wojowniczki przechodzą w formę Super już w tej serii, a drugi św. Graal daje nową moc Małej Czarodziejce z Księżyca. (Jednakże należy zaznaczyć, iż tylko Czarodziejka z Księżyca zyskuje przydomek „Super” — pozostałe Wojowniczki go nie otrzymują.)
  • Mistrz Faraon 90 jest rzeczywiście realnym zagrożeniem i możemy go wyraźnie zobaczyć także w jego prawdziwej formie, w przeciwieństwie do anime, gdzie przypominał raczej wiatrak z mackami.
  • Pluton pozostaje do samego końca serii, nie znikając ani nic w tym stylu.
  • Św. Graal nie zostaje przejęty przez Mistrzynię 9 i wchłonięty przez Faraona 90. Czarodziejka z Księżyca go zachowuje i dzięki niemu przywraca do życia Hotaru i wszystkich ludzi na Ziemi.
  • Neptun, Pluton i Uran odchodzą, by wychować dziecko — Hotaru.
  • W anime po pokonaniu Pogromców Śmierci w zgliszczach Akademii Bezkresu zachowuje się jedno żywe jajo dajmona, z którego powstaje dajmon Rangy. Ponieważ wątek ten jest tylko zapychaczem, w mandze nie występuje.

Seria IV

第4期

Porównanie nazwy serii i postaci głównych
Manga Anime
Nazwa serii
Sen SuperS
Bohaterowie dodatni
Usagi Tsukino

Super Czarodziejka z Księżyca
Wieczna Czarodziejka z Księżyca
Księżniczka Serenity
Usagi Tsukino
Czarodziejka z Księżyca
Super Czarodziejka z Księżyca

Księżniczka Serenity
Ami Mizuno
Czarodziejka z Merkurego
(Super) Czarodziejka z Merkurego
(Wieczna) Czarodziejka z Merkurego
Ami Mizuno
Czarodziejka z Merkurego
Super Czarodziejka z Merkurego
Hino Rei
Czarodziejka z Marsa
(Super) Czarodziejka z Marsa
(Wieczna) Czarodziejka z Marsa
Hino Rei
Czarodziejka z Marsa
Super Czarodziejka z Marsa
Makoto Kino
Czarodziejka z Jowisza
(Super) Czarodziejka z Jowisza
(Wieczna) Czarodziejka z Jowisza
Makoto Kino
Czarodziejka z Jowisza
Super Czarodziejka z Jowisza
Minako Aino
Czarodziejka z Wenus
(Super) Czarodziejka z Wenus
(Wieczna) Czarodziejka z Wenus
Minako Aino
Czarodziejka z Wenus
Super Czarodziejka z Wenus
Mamoru Chiba
Maska Tuxedo
Książę Endymion
Mamoru Chiba
Maska Tuxedo
Książę Endymion
Chibi-Usa
Mała Czarodziejka z Księżyca
Mała Super Czarodziejka z Księżyca
Mała (Wieczna) Czarodziejka z Księżyca
Chibi-Usa
Mała Czarodziejka z Księżyca
Mała Super Czarodziejka z Księżyca
Haruka Ten’ō
Czarodziejka z Urana
(Super) Czarodziejka z Urana
(Wieczna) Czarodziejka z Urana
Haruka Ten’ō
Czarodziejka z Urana

Michiru Kaiō
Czarodziejka z Neptuna
(Super) Czarodziejka z Neptuna
(Wieczna) Czarodziejka z Neptuna
Michiru Kaiō
Czarodziejka z Neptuna

Setsuna Meiō
Czarodziejka z Plutona
(Super) Czarodziejka z Plutona
(Wieczna) Czarodziejka z Plutona



Hotaru Tomoe
Czarodziejka z Saturna
(Super) Czarodziejka z Saturna
(Wieczna) Czarodziejka z Saturna



Luna Luna
Artemis Artemis
Diana Diana
Fobos
Dejmos
Helios
Pegaz
Helios
Pegaz
Menady
Bohaterowie ujemni: Cyrk Martwego Księżyca
Królowa Nehellenia Królowa Nehellenia
Zirconia Zirconia
Cere-Cere
Czarodziejka z Ceres
Cere-Cere
Wes-Wes
Czarodziejka z Westy
Wes-Wes
Jun-Jun
Czarodziejka z Junony
Jun-Jun
Palla-Palla
Czarodziejka z Pallas
Palla-Palla
Tygrysie Oko Tygrysie Oko
Jastrzębie Oko Jastrzębie Oko
Rybie Oko Rybie Oko
Xenotime
Zeolite
Lemury Lemury

Kilka różnic pomiędzy mangą i anime:

  • Seria mangowa nazywana jest „Sen”. W anime odpowiednikiem tej serii jest seria „SuperS”.
  • O ile tutaj również Chibi-Usa odgrywa istotną rolę, seria ta nie skupia się wyłącznie na niej.
  • Największą różnicą jest to, że Amazonki są Wojowniczkami i w tej formie nie występują w anime. Gdy zostają zapieczętowane w kulach przez Zirkonię, Saturn zabiera je i daje Nowej Królowej Serenity, która je uwalnia. Okazuje się, że one są Czarodziejskim Kwartetem — Wojowniczkami Asteroid. Odzyskawszy wolność, odchodzą, obiecując Chibi-Usie, że powrócą w przyszłości, by ją chronić. W anime stają się zwyczajnymi dziewczynami i nie pojawiają się w dalszej fabule.
  • W anime Kwartet Amazonek pojawia się dopiero w drugiej połowie serii, podczas gdy w mandze podejmują działania od samego początku.
  • Zwierciadła marzeń nie istnieją w mandze, a ambicje Cyrku Martwego Księżyca ani nawet jego pochodzenie nie są w żadne sposób z nimi powiązane i są zupełnie inne.
  • Luna, Artemis i Diana występują w ludzkich formach. Chociaż Luna została na krótko przemieniona w człowieka w drugim filmie, Artemis i Diana w anime nigdy tego nie zrobili.
  • Rola w anime Fobosa i Dejmosa była bardzo niewielka. W mandze na chwilę stają się dziewczynami i przemawiają do Rei.
  • Amazońskie Trio jest podwładne Kwartetowi Amazonek, a nie bezpośrednio Zirconii. Zostali zamienieni ze zwierząt w ludzi nie przez Nehellenię, lecz przez Pallę-Pallę.
  • Rybie Oko nie jest gejem.
  • W mandze i anime Amazońskie Trio spotyka zupełnie inny los. W anime Zirconia postanawia się ich pozbyć za brak postępów w odnalezieniu zwierciadła marzeń, w którym zamieszkał Pegaz. Jastrzębie Oko zostaje zabity przez Lemura, stanąwszy w obronie Rybiego Oka, po czym Tygrysie Oko i Rybie Oko poświęcają się, aby przywrócić rozbite zwierciadło marzeń Usagi, aby mogła pokonać Lemura. Następnie Pegaz ich ożywia, wręcza im zwierciadeł marzeń i wysyła do Elizjonu. Natomiast w mandze Tygrysie Oko staje się przeciwnikiem Czarodziejki z Marsa, Jastrzębie Oko — Czarodziejki z Jowisza, Rybie Oko — Czarodziejki z Merkurego. Trio zostaje przez nie unicestwione.
  • Czarodziejka z Wenus w mandze z kolei walczy z bliźniakami Xenotime i Zeolite, którzy w anime w ogóle się nie pojawiają.
  • Mangowe Lemury znane były również jako Wcielenia Koszmarów. Stworzenia te miały formę czarnych włochatych kulek i podwładne były Kwartetowi Amazonek. Występujące w anime Lemury wyglądały mniej lub bardziej antropomorficznie i podlegały zarówno Kwartetowi, jak i Triu. Ponadto mangowe wersje tych potworów występowały w roju, natomiast każdy Lemur z anime miał swoją własną osobowość.
  • Mamoru, a później także Usagi, pluje czarną krwią w wyniku klątwy Nehellenii.
  • Outerki powracają w tej części mangi. W czwartej serii anime zaś mamy okazję tylko jeden raz ujrzeć Harukę i Michoru w jednym z odcinków specjalnych. Natomiast Setsuna i Hotaru nie pojawiają się w ogóle. Dopiero w pierwszej części piątej serii anime Outerki powracają w podobnej roli, jaką pełnią w czwartej serii mangi.
  • Hotaru mieszka z Haruką, Setsuną i Michiru i bardzo szybko dorasta. Mamy więc podobną sytuację, która zachodzi w pierwszej części piątej serii anime.
  • Hotaru odzyskuje pamięć i daje Outerkom nową moc — ich Czarodziejskie Kryształy w formie serca. W anime tak się dzieje w pierwszej części piątej serii, z tą różnicą, iż kryształy w ogóle nie występują.
  • Hotaru umie grać na skrzypcach. Jednakże gdy to robi, tworzy wizje, takie jak np. Chibi-Usa płacząca nad martwym Pegazem.
  • Ogólnie Wojowniczki dostają możliwość przemiany w formę Super od swoich duchowych opiekunek — Strażniczek Czarodziejkich Mocy. Rei, Minako i Outerki są tu wyjątkami. Rei otrzymuje nową moc od Fobosa i Dejmosa w ludzkiej postaci, Minako od Artemisa w ludzkiej postaci, a Haruka, Michiru i Setsuna od Hotaru. Sama Hotaru zaś przebudza się podobnie w obydwu wersjach fabuły — dzięki swojej podświadomości, która zjawia się jej w postaci Czarodziejki z Saturna po drugiej stronie lustra.
  • W anime Helios pod postacią Pegaza opuszcza swoje ciało, ucieka z mrocznego wymiaru Nehellenii, w którym jest więziony, i znajduje schronienie w świecie marzeń Chibi-Usy, podczas gdy w mandze został przez złą królową zamknięty w klatce w Elizjonie i może od swego ciała oddzielać się tylko na krótko.
  • W mandze wyraźnie się stwierdza, iż Mamoru jest właścicielem Złotego Kryształu, którego strażnikiem jest Helios. W anime związek Mamoru i Złotego Kryształu jest ukazany bardzo subtelnie. W mandze Złoty Kryształ znajduje się wewnątrz serca Mamoru, z kolei w anime tkwi on w rogu Pegaza / Heliosa.
  • W mandze Pegaz spędza większą część fabuły na poszukiwaniu Złotego Kryształu, który został zapieczętowany w nieznanym miejscu, podczas gdy w anime to Cyrk Martwego Księżyca szuka Pegaza, aby posiąść Złoty Kryształ.
  • Czarodziejka z Księżyca uzyskuje swoją ostateczną formę — staje się Wieczną Czarodziejką z Księżyca.
  • Pod koniec serii Wojowniczki Układu Słonecznego przekształcają się w Księżniczki i także osiągają formy Wieczne. (Jednakże należy zaznaczyć, iż w mandze tylko Czarodziejka z Księżyca zyskuje przydomek „Wieczna” — pozostałe Wojowniczki go nie otrzymują. W nowym anime wszystkie Wojowniczki dostają ów przydomek.)
  • Księżniczka Dama Serenity, dojrzalsza postać Chibi-Usy z jeszcze dalszej przyszłości, zjawia się Heliosowi i daje mu misję jak najszybszego odpieczętowania Złotego Kryształu. W anime nie pojawia się w ogóle.
  • W mandze Chibi-Usa jako księżniczka (zarówno jako dziecko, jak i nastolatka) nosi różową sukienkę. W ostatnim odcinku anime także przemienia się księżniczkę, ale jej sukienka jest barwy białej i wyglądem bardziej przypomina strój Księżniczki Serenity.
  • Menady, bliźniacze dziewice świątynne Elizjonu nie występują w anime.
  • W mandze Nehellenia w przeszłości nie była słodkim, małym dzieckiem, które pragnęło tylko mieć przyjaciela, lecz z ciemności zrodzoną istotą chcącą rządzić Księżycem i Ziemią. Za czasów Srebrnego Tysiąclecia jako nieproszony gość przybyła na uroczystość narodzin Księżniczki Serenity, aby przynieść mrok. Z tego też powodu Królowa Serenity (która w tej serii anime zostaje tylko wspomniana, ale fizycznie się nie pojawia) postanowiła mocą Srebrnego Kryształu zamknąć ją w zwierciadle. Tuż przed zapieczętowaniem Nehellenia rzuciła przekleństwo na Serenity przy jej narodzinach. Wieczna Czarodziejka z Księżyca przy pomocy wszystkich Wojowniczek i Maski Tuxedo w końcu ją unicestwia raz na zawsze.
  • Obydwie wersje historii dają do zrozumienia, iż Zirconia jest alter ego samej Nehellenii, choć robią to w odmienny sposób. Anime: (1) kiedy Nehellenia wyłania się ze zwierciadła, powoduje zniknięcie Zirconii; (2) porażona mocą Złotego Kryształu przemienia się w staruchę z twarzy przypominająca Zirconię, ale, wróciwszy do swojego zwierciadła, odzyskuje wieczną młodość i powraca później w piątej serii anime. Manga: (1) kiedy Zirconia, uciekając przed Czarodziejką z Księżyca, wchodzi przez zwierciadło do mrocznego wymiaru, więcej już się nie pojawia, a Czarodziejka z Księżyca zastaje tam tylko samą Nehellenię; (2) Nehellenia tuż przed swym unicestwieniem traci młodość i przemienia się w staruchę swym wyglądem o wiele bardziej przypominającą Zirconię (wliczając owadzi pancerz na głowie miast włosów).
  • Zirconia nosi przydomek „Przewodniczka Dusz”.
  • Po pokonaniu Nehellenii Usagi i Mamoru przyjmują postaci wyglądem przypominające Nową Królową Serenity i Króla Endymiona.
  • Mała Czarodziejka z Księżyca przywraca Heliosa do życia po tym, jak uzyskuje swój własny Różowy Kryształ.

Seria V

第5期

Porównanie nazwy serii i postaci głównych
Manga Anime
Nazwa serii
Gwiazdy Sailor Stars
Bohaterowie dodatni
Usagi Tsukino
Super Czarodziejka z Księżyca
Wieczna Czarodziejka z Księżyca
Księżniczka Serenity
Usagi Tsukino
Super Czarodziejka z Księżyca
Wieczna Czarodziejka z Księżyca
Księżniczka Serenity
Ami Mizuno

(Wieczna) Czarodziejka z Merkurego
Ami Mizuno
Super Czarodziejka z Merkurego
Hino Rei

(Wieczna) Czarodziejka z Marsa
Hino Rei
Super Czarodziejka z Marsa
Makoto Kino

(Wieczna) Czarodziejka z Jowisza
Makoto Kino
Super Czarodziejka z Jowisza
Minako Aino

(Wieczna) Czarodziejka z Wenus
Minako Aino
Super Czarodziejka z Wenus
Mamoru Chiba
Maska Tuxedo
Książę Endymion
Mamoru Chiba
Maska Tuxedo
Książę Endymion
Chibi-Usa

Mała (Wieczna) Czarodziejka z Księżyca
Chibi-Usa
Mała Super Czarodziejka z Księżyca
Haruka Ten’ō

(Wieczna) Czarodziejka z Urana
Haruka Ten’ō
Super Czarodziejka z Urana
Michiru Kaiō

(Wieczna) Czarodziejka z Neptuna
Michiru Kaiō
Super Czarodziejka z Neptuna
Setsuna Meiō

(Wieczna) Czarodziejka z Plutona
Setsuna Meiō
Super Czarodziejka z Plutona
Hotaru Tomoe

(Wieczna) Czarodziejka z Saturna
Hotaru Tomoe
Super Czarodziejka z Saturna
Luna Luna
Artemis Artemis
Diana Diana
Fobos
Dejmos
Kō Seiya
Gwiezdna Czarodziejka Walki
Kō Seiya
Gwiezdna Czarodziejka Walki
Kō Taiki
Gwiezdna Czarodziejka Tworzenia
Kō Taiki
Gwiezdna Czarodziejka Tworzenia
Kō Yaten
Gwiezdna Czarodziejka Uzdrowienia
Kō Yaten
Gwiezdna Czarodziejka Uzdrowienia
Księżniczka Kakyū
Czarodziejka Kakyū
Księżniczka Kakyū
Chibi-Chibi
Czarodziejka Chibi-Chibi
Czarodziejka Kosmosu
Chibi-Chibi
Czarodziejka Chibi-Chibi
Światło Nadziei
Cere-Cere
Czarodziejka z Ceres

Wes-Wes
Czarodziejka z Westy

Jun-Jun
Czarodziejka z Junony

Palla-Palla
Czarodziejka z Pallas

Bohaterowie ujemni: Cyrk Martwego Księżyca
Królowa Nehellenia
Lustrzane Paredry
Bohaterowie ujemni: Galaktyka Cieni
Chaos
Czarodziejka Chaosu
Chaos
Czarodziejka Galaxia
Czarodziejka Galaxia
Chaotyczna Galaxia
Czarodziejka Φ
Czarodziejka Χ
Czarodziejka Lethe
Czarodziejka Mnemosyne
Czarodziejka Metalowy Motyl
Czarodziejka Żelazna Mysz Czarodziejka Żelazna Mysz
Czarodziejka Ołowiana Wrona Czarodziejka Ołowiana Wrona
Czarodziejka Aluminiowa Syrena Czarodziejka Aluminiowa Syrena
Czarodziejka Cynowa Kotka Czarodziejka Cynowa Kotka
Fagi

Kilka różnic pomiędzy mangą i anime:

  • Seria mangowa nazywana jest „Gwiazdy”. W anime odpowiednikiem tej serii jest seria „Sailor Stars”.
  • W tej serii mangi nie ma Nehellenii; jej wątek bowiem został skończony w poprzedniej.
  • Słowa transformacji Wiecznej Czarodziejki z Księżyca są inne niż w anime.
  • Outerki są głównymi bohaterkami, przynajmniej do połowy serii, podczas gdy w anime pojawiają się raczej okazjonalnie.
  • Haruka i Michiru idą do Liceum Jū-ban z Usagi i Innerkami. Haruka musi nosić spódniczkę, chociaż czasami wkłada męski mundurek. Hotaru idzie do tej samej szkoły co Chibi-Usa, ale jest w innej klasie.
  • W anime Gwiezdne Czarodziejki na Ziemi przeistaczają się w mężczyzn ze względu na cel misji — śpiewający o „księżniczce” zespół kobiecy miałby o wiele mniejszy pogłos niźli takowy zespół męski. W mandze zachowują kobiece ciała i jedynie udają mężczyzn, nosząc męskie ubrania. Decyzję animatorów o zmianie płci bohaterek, nota bene, pani Naoko Takeuchi przyjęła niezbyt przychylnie, bowiem to się kłóciło z jej koncepcją, iż Wojowniczką w mundurku może być tylko kobieta.
  • Jest pokazana cała grupa Anima-Mates z anime, ale dochodzi także ich liderka Czarodziejka Metalowy Motyl.
  • Anima-Mates nie były początkowo dobrymi Wojowniczkami, które trafiły pod but Galaxii. W mandze odebrały gwiezdne ziarna prawdziwym strażniczkom planet, które zamieszkiwały, ażeby Galaxia uczyniła je same Wojowniczkami.
  • Żelazna Mysz wykonuje manewr pt. Galaktyczny Chrzęst, Aluminiowa Syrena — Galaktyczne Tsunami, Ołowiana Wrona — Galaktyczne Tornado, Cynowa Kotka — Galaktyczna Kukła. (Metalowy Motyl również posiada swój atak — Galaktyczne Łuski, jednak jego nazwa pojawiła się tylko w artbooku „Kolekcja Materiałów”.) Ze wszystkich ataków w anime zachował się tylko manewr Aluminiowej Syreny.
  • Występują także inne Wojowniczki: Czarodziejki Lete, Mnemosyne, Φ (Fi) i Χ (Chi), które nie zaliczają się do Anima-Mates.
  • Fagi nie występują w mandze. Wrogowie od razu wiedzą, gdzie szukać kryształów, więc wątek z czarnymi gwiezdnymi ziarnami w ogóle nie ma racji bytu w mandze.
  • Kakyū jest również Wojowniczką — Czarodziejką Kakyū.
  • Czarodziejski Kwartet powraca wraz z Małą Czarodziejką z Księżyca, w przeciwieństwie do anime, gdzie nigdy nie istniał.
  • Czarodziejki zostają zabite raczej szybko. Najpierw ginie Merkury i Jowisz, potem Mars i Wenus, następnie Pluton i Saturn i wreszcie Uran i Neptun. Wszystkie, w wyjątkiem Chibi-Chibi i Czarodziejki z Księżyca umierają pod koniec 16 tomu.
  • W przeciwieństwie do anime, scena śmierci Urana i Neptuna jest raczej kiepska. Ich śmierć nie jest nawet pokazana, jedynie małe przebłyski, na dodatek niezbyt wyraźne i ogólnikowe. Nie wiadomo też, która z nich umiera pierwsza. Reszta drużyny ma się pod tym względem nieco lepiej.
  • Gwiezdne Czarodziejki umierają w mandze na końcu 17 tomu.
  • Mała Czarodziejka z Księżyca znika, gdyż Mamoru zostaje zabity przez Galaxię. Na szczęście jest pokazana później jako mała postać, mówiąca Usagi, że będzie czekać na nią w przyszłości.
  • Chibi-Chibi w dalszej części mangi potrafi mówić właściwie jak normalny człowiek.
  • Reszta Wojowniczek dostaje się pod wpływy Galaxii i atakuje Czarodziejkę z Księżyca, która zmuszona jest je zabić.
  • Tuxedo zostaje zabity, ale później ożywa po małym praniu mózgu dokonanym przez Galaxię. Później znów ginie, zrzucony przez nią z klifu.
  • Czarodziejka Galaxia wykonuje manewry pt. Galaktyczna Superstruna oraz Galaktyczna Inflacja. W anime, choć posiada w arsenale różne ataki, żaden z nich nie jest nazwany.
  • W mandze pokazany jest okazały pałac Galaxii i jego okolice, co kontrastuje z niezwykle skromną siedzibą Galaxii w anime.
  • Zostaje odkryte, że Chaos pochodzi z Galaktycznego Kotła — miejsca, gdzie formują się wszystkie gwiazdy, włączając w to wszystkie Wojowniczki, tak więc w pewnym sensie Czarodziejka z Księżyca jest „spokrewniona” ze wszystkimi przeciwnikami, których zabiła poprzednio. Chaos wyjaśnił jej, że byli jego formami, pożądającymi mocy jej Srebrnego Kryształu.
  • Zostaje wyjaśnione, że tak naprawdę jest nieograniczona liczba Wojowniczek we wszechświecie.
  • Koty stają się ludźmi pod wpływem Cynowej Kotki, ale ona zmienia je z powrotem w koty, które nie potrafią mówić. Ostatecznie giną, zabite przez Lete.
  • Galaxia w mandze nie jest Legendarną Wojowniczką, która postanawia poświęcić się dla wszystkich mieszkańców Galaktyki i pieczętuje Chaos w swym ciele jak w anime. Przyświecają jej nieco bardziej egoistyczne cele.
  • Galaxia umiera po pęknięciu bransoletek, zawierających jej moc. Nigdy nie zespala się z Chaosem.
  • Chibi-Chibi jest naprawdę inną Wojowniczką — Czarodziejką Kosmosu. W przyszłości uciekała przed Czarodziejką Chaosu, ostatecznej formy Chaosu, więc odbyła podróż w przeszłość, ukryta pod postacią Chibi-Chibi, by odwrócić swój „błąd” i zniszczyć Kocioł. Czarodziejka Kosmosu jest ostateczną formą Czarodziejki z Księżyca w dalekiej przyszłości. Co z tym idzie, Chibi-Chibi również pośrednio jest jednym z wcieleń Usagi. W anime z kolei Chibi-Chibi jest uosobieniem gwiezdnego ziarna Galaxii, czyli tzw. Światłem Nadziei. Kiedy w końcu odc. 199 się przebudza, widzimy sylwetkę jej prawdziwej formy, która bardzo przypomina Czarodziejkę Kosmosu.
  • W anime nie pojawia się również Strażniczka Kosmosu, jako iż cały wątek z Galaktycznym Kotłem zostaje pominięty.
  • Podczas gdy na końcu anime widzimy scenę pocałunku Usagi i Mamoru na tle pełni Księżyca, na końcu mangi nasza dwójka bierze ślub, chociaż data małżeństwa nie jest ściśle określona. Raczej nie może to być zbyt daleko odsunięte w przyszłość, gdyż Hotaru jest jeszcze małym dzieckiem.
  • Nie jest pokazane co stało się z Gwiezdnymi Czarodziejkami oraz kotami. Wygląda na to, że także zostali przywróceni do życia.

Historie poboczne

外傳

„Wspomnienia o Casablankach”

『カサブランカ・メモリー』

Historia ta nie pojawia się w starym anime. Ważniejsze postaci, które występują w tej historii, są jak następuje: Usagi Tsukino, Ami Mizuno, Rei Hino, Makoto Kino, Takashi Hino, dziadek Rei, Zoisite. Dowiadujemy się nieco więcej o relacjach rodzinnych Rei i dlaczego ma bardzo negatywne nastawienie wobec mężczyzn. Jej odpowiednik anime nie wydaje się mieć takiego nastawienia.

„Ukochany Księżniczki Kaguyi”

『かぐや姫の恋人』

Główne postaci
Manga Anime
Bohaterowie dodatni
Usagi Tsukino
Czarodziejka z Księżyca
Super Czarodziejka z Księżyca
Usagi Tsukino
Czarodziejka z Księżyca
Super Czarodziejka z Księżyca
Ami Mizuno
Czarodziejka z Merkurego
Ami Mizuno
Czarodziejka z Merkurego
Hino Rei
Czarodziejka z Marsa
Hino Rei
Czarodziejka z Marsa
Makoto Kino
Czarodziejka z Jowisza
Makoto Kino
Czarodziejka z Jowisza
Minako Aino
Czarodziejka z Wenus
Minako Aino
Czarodziejka z Wenus
Mamoru Chiba
Maska Tuxedo
Mamoru Chiba
Maska Tuxedo
Chibi-Usa
Mała Czarodziejka z Księżyca
Chibi-Usa
Mała Czarodziejka z Księżyca
Haruka Ten’ō
Czarodziejka z Urana
Haruka Ten’ō
Czarodziejka z Urana
Michiru Kaiō
Czarodziejka z Neptuna
Michiru Kaiō
Czarodziejka z Neptuna
Setsuna Meiō
Czarodziejka z Plutona
Setsuna Meiō
Czarodziejka z Plutona
Hotaru Tomoe
Czarodziejka z Saturna
Hotaru Tomoe
Czarodziejka z Saturna
Luna Luna
Artemis Artemis
Diana
Kakeru Ōzora Kakeru Ōzora
Himeko Nayotake Himeko Nayotake
Bohaterowie ujemni: Kometa „Księżniczka Śnieżna Kaguya”
Księżniczka Śnieżna Kaguya Księżniczka Śnieżna Kaguya
Śnieżne Tancerki Śnieżne Tancerki

Historia ta pojawia się zarówno w mandze jak i anime (w formie filmu pełnometrażowego).

„Obietnica róży”

『薔薇の約束』

Główne postaci
Manga Anime
Bohaterowie dodatni

Usagi Tsukino
Czarodziejka z Księżyca
Księżniczka Serenity

Ami Mizuno
Czarodziejka z Merkurego

Hino Rei
Czarodziejka z Marsa

Makoto Kino
Czarodziejka z Jowisza

Minako Aino
Czarodziejka z Wenus

Mamoru Chiba
Maska Tuxedo
Książę Endymion
Chibi-Usa
Luna
Artemis
Bohaterowie ujemni: Obcy
Fiore
Xenian
Glycina
Campanula
Dahlian

Historia ta nie pojawia się w mandze.

„Cud nad Czarną Dziurą Snów”

『ブラック・ドリーム・ホールの奇跡』

Główne postaci
Manga Anime
Bohaterowie dodatni

Usagi Tsukino
Super Czarodziejka z Księżyca

Ami Mizuno
Super Czarodziejka z Merkurego

Hino Rei
Super Czarodziejka z Marsa

Makoto Kino
Super Czarodziejka z Jowisza

Minako Aino
Super Czarodziejka z Wenus

Mamoru Chiba
Maska Tuxedo

Chibi-Usa
Mała Super Czarodziejka z Księżyca
Haruka Ten’ō
Czarodziejka z Urana

Michiru Kaiō
Czarodziejka z Neptuna

Setsuna Meiō
Czarodziejka z Plutona
Luna
Artemis
Diana
Perle
Bohaterowie ujemni: Czarna Dziura Marzeń
Królowa Badiane
Poupelin
Banane
Orangeat

Papillote
Bonbon Babies

Historia ta nie pojawia się w mandze. Istnieją jednak wykonane przez panią Naoko Takeuchi szkice postaci. Znajdują się w „Kolekcji Materiałów”.

„Ilustrowany pamiętnik Chibi-Usy”

『ちびうさ絵日記』

Główne postaci
Manga Anime
Bohaterowie dodatni
Usagi Tsukino
Czarodziejka z Księżyca
Usagi Tsukino
Super Czarodziejka z Księżyca
Ami Mizuno
Czarodziejka z Merkurego
Ami Mizuno
Super Czarodziejka z Merkurego
Hino Rei
Czarodziejka z Marsa
Hino Rei
Super Czarodziejka z Marsa
Makoto Kino
Czarodziejka z Jowisza
Makoto Kino
Super Czarodziejka z Jowisza
Minako Aino
Czarodziejka z Wenus
Minako Aino
Super Czarodziejka z Wenus
Mamoru Chiba
Maska Tuxedo
Mamoru Chiba
Maska Tuxedo
Chibi-Usa
Mała Czarodziejka z Księżyca
Chibi-Usa
Mała Super Czarodziejka z Księżyca
Haruka Ten’ō
Czarodziejka z Urana

Michiru Kaiō
Czarodziejka z Neptuna

Setsuna Meiō
Czarodziejka z Plutona

Luna
Artemis
Diana
Wega
Altair
Naruru Ōsaka
Ruruna Kōbe
Makoto Hanmatsuura
Bohaterowie ujemni: Piekielny dom
Lilica Hubert Lilica Hubert
matka Liliki
Bohaterowie ujemni: Przędące Gwiazdy
Zeta
Epsilon
Bohaterowie ujemni: Duchy miejsc
Resin
Otakūra

Rozdział „Strzeżcie się uczennicy z wymiany!” pojawia się zarówno w mandze jak i anime (w formie odcinka specjalnego). Lyrica Hubert w anime jest co prawda na usługach Cyrku Martwego Księżyca. Jej matka, również wampirzyca, nie występuje w anime.

Rozdziały „Strzeżcie się zbliżającego się święta Tanabaty!” i „Tajemnica salonu superobniżek” pojawiają się tylko w mandze.

Rozdział „Strzeżcie się próchnicy!” pojawia się tylko w mandze. W anime co prawda podobną historię przedstawia odc. 153. Nie występuje tam jednak Resin, a głównym wrogiem jest Lemur na usługach Palli-Palli.

„Wielka wojna na egzaminy”

『受験戦争編』

Główne postaci
Manga Anime
Bohaterowie dodatni
Usagi Tsukino
Czarodziejka z Księżyca
Usagi Tsukino
Ami Mizuno
Czarodziejka z Merkurego
Ami Mizuno
Super Czarodziejka z Merkurego
Hino Rei
Czarodziejka z Marsa
Hino Rei
Makoto Kino
Czarodziejka z Jowisza
Makoto Kino
Minako Aino
Czarodziejka z Wenus
Minako Aino
Mamoru Chiba
Maska Tuxedo
Mamoru Chiba
Chibi-Usa
Mała Czarodziejka z Księżyca
Chibi-Usa
Luna
Artemis
Diana
Kurume Sūri
Merkuriusz
Kurume Sūri
Merkuriusz
Bohaterowie ujemni: Duchy miejsc
Ucieczynka
Żądzynka Żądzynka
Duchostra

Rozdziały „Melancholia Mako!” i „Bitwa w szkole Rei i Minako!?” pojawiają się tylko w mandze. Początkowo planowano zekranizować wszystkie rozdziały, lecz jedynie „Pierwsza miłość Ami!” doczekała się adaptacji anime.

Źródła

Tłumaczenie, opracowanie, korekta

  • 渾沌の天使 Kaosu no Tenshi