- »
- Postaci
- »
- Wojowniczki
Aby zrozumieć sens dowolnego z elementów uniwersum „Czarodziejki z Księżyca” (mangi, anime, musicalu, live-action oraz gier), warto wiedzieć choćby kilka faktów o bohaterach głównych tegoż, którymi są Wojowniczki w mundurkach. Każda z nich posiada swe indywidualne cechy, które wpływają na fabułę serii.
Na początku jednak należy uzgodnić, kim jest Wojowniczka w marynarskim mundurku [セーラー戦士 Sailor Soldier]. Otóż jest to osoba płci żeńskiej, która posiada pewne moce nadprzyrodzone powiązane z jakimś konkretnym ciałem niebieskim (planetą, planetoidą, gwiazdą itd.) i przejawiające się jako zdolność do panowania nad pewnymi żywiołami. Szczególny związek z tym ciałem czyni taką osobę jego opiekunką, czasami również władczynią, strzegącą od wszelkich istot czy też sił o nieczystych zamiarach wobec tegoż. Warunkiem koniecznym bycia Wojowniczką w mundurku, jest, rzecz jasna, bycie kobietą, co wyraźnie stwierdziła sama Naoko-sensei.
Termin „Wojowniczka w mundurku” często jest używany wymiennie z „Czarodziejką” — wyrazem, zastosowanym w oficjalnym polskim przekładzie mangi i anime. Z kolei w języku angielskim niniejszy termin oficjalnie jest tłumaczony jako „Sailor Soldier”, w odniesieniu zaś do serii live-action oraz odnowionej mangi stosuje się wyraz „Guardian”.
Każda wojowniczka posiada w sobie Czarodziejski Kryształ [セーラー・クリスタル Sailor Crystal] (manga) bądź Prawdziwe Gwiezdne Ziarno [真のスターシード True Star Seed] (anime), będące źródłem jej życia i mocy. Zgodnie z mangą wszystkie gwiezdne ziarna rodzą się w Galaktycznym Kotle [ギャラクシー・コルドロン Galaxy Cauldron] — miejscu znajdującym się w środku Galaktyki i chronionym przez Strażniczkę Kosmosu. Niektóre z tych gwiezdnych ziaren mają potencjał przekształcenia się w Czarodziejskie Kryształy i takie są wysyłane na konkretne ciało niebieskie, by przybrać formę ludzką — w ten sposób rodzi się Wojowniczka będąca strażniczką tegoż ciała niebieskiego. Po jej śmierci kryształ powraca do Kotła, gdzie może pozostać bądź się przerodzić.
W wielu przypadkach Wojowniczki przybierają tożsamość cywilną, w której spędzają większość swojego życia. Używając magicznego przedmiotu (pióra, broszki, pałeczki itd.) bądź bezpośrednio odwołując się do mocy swojego kryształu, przybierają mundurek Wojowniczki symbolicznie nawiązujący do danego ciała niebieskiego. Mimo że podczas przemiany nie zachodzą żadne drastyczne zmiany w wyglądzie prócz tych związanych ze strojem, dziwnym trafem osoby trzecie, tudzież inne Wojowniczki bez uprzedniej wiedzy, częstokroć nie potrafią skojarzyć tożsamości cywilnej z daną wojowniczką — i dotyczy to nawet bliskich przyjaciół czy też członków rodziny. Mechanizm tego zjawiska do końca nie jest znany, jednakże można powiedzieć o nim tyle, że nie zapewnia stuprocentowego ukrycia tożsamości, gdyż zdarzały się przypadki, kiedy osobie postronnej udało się rozpoznać w Wojowniczce bliską sobie osobę.
Ze względu na swe pochodzenie i miejsce zamieszkania Wojowniczki dają się podzielić na kilka grup:
- Wojowniczki Układu Słonecznego:
- Wojownicy Księżyca i Ziemi (Cz. z Księżyca, Mała Cz. z Księżyca i Maska Tuxedo)
- Wojowniczki Wewnętrznego Układu Słonecznego (Cz. z Merkurego, Marsa, Jowisza i Wenus)
- Wojowniczki Zewnętrznego Układu Słonecznego (Cz. z Plutona, Urana, Neptuna i Saturna)
- Wojowniczki Asteroid (Cz. z Ceres, Pallas, Junony i Westy)
- Wojowniczki Układu Kinmoku (Gw. Cz. Walki, Gw. Cz. Tworzenia, Gw. Cz. Uzdrowienia i Cz. Kakyū)
- Wojowniczki Galaktyki Cieni:
- Gwiezdne Ogrodniczki (Cz. Chi, Fi i Teta)
- Strażniczki Rzek Pustynnych (Cz. Lete i Mnemosyne)
- Czarodziejki Anima-Mates (Cz. Żelazna Mysz, Aluminiowa Syrena, Ołowiana Wrona, Cynowa Kotka, Ciężkometalowy Motyl, Pewterowa Lisica i Tytanowa/Żeliwna Żaba)
- Wojowniczki Wszechświata (Cz. Chibi-Chibi, Kosmosu, Galaxia, Chaosu i Wspieraczka)
- Inni Wojownicy
Wojowniczki Układu Słonecznego
太陽系戰士
Wojowniczki Układu Słonecznego [jap. 太陽系(の)戦士 Taiyōkei (no) Senshi; ang. Solar System Senshi] są opiekunkami ciał niebieskich wchodzących w skład Układu Słonecznego. To najbardziej reprezentatywna grupa, z którą przede wszystkim kojarzy się termin „Wojowniczka w mundurku”.
Oficjalnym zbiorczym określeniem tej grupy Wojowniczek jest Czarodziejska Drużyna [セーラー・チーム Sērā Chīmu; ang. Sailor Team]. Termin ten jednakże nie jest stosowany konsekwentnie, bowiem może uwzględniać tylko pewną część wojowniczek Układu Słonecznego zależnie od kontekstu (zawsze jednak musi wliczać Czarodziejkę z Księżyca).
Mundurki wojowniczek Układu Słonecznego wzorowane są na popularnym stylu dziewczęcych mundurków japońskich szkół znanych jako セーラー服 sailor fuku, czyli „marynarskie mundurki”. Taki pomysł dla Naoko-sensei podsunął jej redaktor naczelny Fumio Osano. W ten oto sposób grupa docelowa, do której skierowana jest seria, czyli młode dziewczęta, mogła z łatwością się utożsamiać z głównymi bohaterkami. [Rozwiązanie to również w większości się przyczyniło do przyciągnięcia także czytelników bądź widzów płci męskiej.]
Ogólnie rzecz biorąc, na strój Wojowniczki zazwyczaj składają się body, minispódniczka, przednie i tylne kokardy, marynarski kołnierz, rękawice, naszyjnik, buty, broszka, kolczyki oraz diadem. Schematycznie przedstawiono to na obrazie poniżej:
Ilustracja
- Masamage (autor oryginału)
- 渾沌の天使 Kaosu no Tenshi (tłumaczenie)
Pierwotnie każda z Wojowniczek posiadała była poniekąd unikalny strój zbieżny z innymi tylko w podstawowych elementach, lecz w miarę postępowania fabuły wygląd mundurków był stopniowo ujednolicany. Szczególnym przypadkiem jest tutaj strój Czarodziejki V (późniejszej Czarodziejki z Wenus), odznaczający się znaczącymi odchyleniami od klasycznego wyglądu mundurków pozostałych Wojowniczek. Czarodziejki spoza Układu Słonecznego mogą mieć — i w istocie mają — zupełnie inne stroje, ale dla wszystkich wspólna jest jedna cecha — marynarski kołnierz.
W miarę pozyskiwania nowych mocy przez Wojowniczki ich stroje również ulegają zmianom odzwierciedlając przejście na nowe stadium mocy. Im wyższy poziom, tym bogatszy w ornamentykę jest strój, lecz zarazem traci on indywidualne cechy, aż w końcu jedynym wyróżnikiem pozostaje tylko schemat kolorów. Możemy wyróżnić podstawowe trzy poziomy mocy, przy czym Czarodziejka z Księżyca i Mała Czarodziejka z Księżyca są traktowane jako przypadek szczególny (Mała Czarodziejka z Księżyca w większości naśladuje Czarodziejką z Księżyca, lecz ma o wiele mniej form). Dodatkowo w poziomie pierwszym (którego nazwa została nadana przez autora niniejszego opracowania z braku oficjalnego określenia) wyróżniamy trzy mniejsze stadia — za kryteria takiej klasyfikacji obrane zostały zaklęcia oraz przedmioty wykorzystywane podczas przemian. Pięć różnych rodzajów przemian mniej-więcej odpowiada pięciu seriom mangi.
Poniższe tabele bynajmniej nie odzwierciedlają wszelkich niuansów, lecz wskazują jedynie na ogólne zasady gradacji poziomów mocy.
Lp. | Forma | Przemiana | Opis |
---|---|---|---|
I | 普通 Zwyczajna Regular |
プリズム・パワー Potęga Pryzmatu Prism Power |
Pierwotny poziom przemiany przywoływany za pomocą inkantacji Potęgo Księżycowego Pryzmatu, przemień mnie! [ムーン・プリズム・パワー・メイク・アップ! Moon Prism Power, Make-up!] przy zastosowaniu Broszki Przemiany [変身ブローチ Transformation Brooch] (manga i anime) lub Broszki Księżycowych Serc [ハート・ムーン・ブローチ Heart Moon Brooch] i Szminki Ustnej Przemiany [変身リップ・スティック Transformation Lip Stick] (live-action). Głównym przedmiotem służącym do ataku jest Księżycowa Pałeczka [ムーン・スティック Moon Stick] (nazewnictwo w mandze i anime) / Pałeczka Księżycowego Światła [ムーンライト・スティック Moonlight Stick] (nazewnictwo w live-action). W stroju mangowym występują zdobienia nieobecne w anime: gogle (początkowo), anielskie spinki na włosach i wisiorek w kształcie Broszki Przemiany. |
” | 〃 | クリスタル・パワー Potęga Kryształu Crystal Power |
Poziom przemiany przywoływany za pomocą inkantacji Potęgo Księżycowego Kryształu, przemień mnie! [ムーン・クリスタル・パワー・メイク・アップ! Moon Crystal Power, Make-up!] przy zastosowaniu Broszki Kryształowej Gwiazdy [クリスタル・スター・ブローチ Crystal Star Brooch]. Głównym przedmiotem służącym do ataku jest Berło Księżycowej Księżniczki [プリンセス・ムーン・ロッド Princess Moon Rod] (nazewnictwo w mandze) / Urocze Księżycowe Berło [キューティー・ムーン・ロッド Cutie Moon Rod] (nazewnictwo w anime). Strój pozostaje identyczny do poprzedniego. Jedynie w wersji mangowej znika wisiorek z naszyjnika (który w anime był nieobecny od samego początku). |
” | 〃 | コズミック・パワー Kosmiczna Potęga Cosmic Power |
Poziom przemiany przywoływany za pomocą inkantacji Kosmiczna Potęgo Księżyca, przemień mnie! [ムーン・コズミック・パワー・メイク・アップ! Moon Cosmic Power, Make-up!] przy zastosowaniu Medalionu Kosmicznych Serc [コズミック・ハート・コンパクト Spiral Heart Moon Rod]. Głównym przedmiotem służącym do ataku jest Księżycowe Berło Spirali Serc [スパイラル・ハート・ムーン・ロッド Spiral Heart Moon Rod]. Z diademu znika czerwony klejnot, a jego miejsce zajmuje złoty ornament w kształcie półksiężyca; z kolei złoty półksiężyc zdobiący naszyjnik przekształca się w złote serce. |
II | スーパー Super Super |
クライシス Przesilenie Crisis |
Poziom przemiany przywoływany za pomocą inkantacji Przesilenie, przemień mnie! [クライシス・メイク・アップ! Crisis, Make-up!] przy zastosowaniu Legendarnego Św. Graala [伝説の聖杯 Legendary Holy Grail] (trzecia seria) bądź inkantacji Księżycowe Przesilenie, przemień mnie! [ムーン・クライシス・メイク・アップ! Moon Crisis, Make-up!] przy zastosowaniu Medalionu Księżycowego Przesilenia [クライシス・ムーン・コンパクト Crisis Moon Compact] (czwarta seria). Głównym przedmiotem służącym do ataku jest Księżycowe Berło Spirali Serc [スパイラル・ハート・ムーン・ロッド Spiral Heart Moon Rod] (trzecia seria) lub Księżycowy Kalejdoskop [ムーン・カレイド・スコープ Moon Kaleido Scope] (czwarta seria). Strój przechodzi znaczną przemianę: naramienniki się wydłużają i uzyskują przezroczystość; podobnie kokarda tylna, która teraz sięga nóg; miast kolczyków w kształcie półksiężyców zawieszonych na trzech kulkach pojawiają się klipsy w kształcie półksiężyca; kolory naszyjnika i zdobiącego go półksiężyca się odwracają; paski na kołnierzyku z białych przemieniają się w złote; pas wokół spódniczki uzyskuje dodatkową warstwę w złotym kolorze oraz zdobienie w kształcie medalionu przemiany; spódniczka z niebieskiej przemienia się w białą, która na krawędziach przelewa się płynnie w kolory żółty, zielony, błękitny i niebieski. W wersji anime wreszcie dochodzą także anielskie spinki. Natomiast w czwartej serii anime, zapewne ze względów pragmatycznych, strój ulega pewnemu uproszczeniu: kokarda tylna staje się nieco krótsza; kolory na spódniczce już się nie przelewają płynnie jeden w drugi, lecz są jasno oddzielone (biały, żółty, niebieski). |
III | エターナル Wieczna Eternal |
シルバー・クリスタル・パワー Potęga Srebrnego Kryształu Crystal Power / エターナル Wieczność Eternal |
Ostateczny poziom przemiany przywoływany za pomocą inkantacji Potęgo Srebrnego Księżycowego Kryształu, przemień mnie! [シルバー・ムーン・クリスタル・パワー・メイク・アップ! Silver Moon Crystal Power Make-up!] przy zastosowaniu Srebrnego Księżycowego Kryształu [シルバー・ムーン・クリスタル Silver Moon Crystal] i Świętego Księżycowego Kielicha [ホーリー・ムーン・カリス Holy Moon Cálice] (manga) lub inkantacji Księżycowa Wieczności, przemień mnie! [ムーン・エターナル・メイク・アップ! Moon Eternal, Make-up!] przy zastosowaniu Medalion Wiecznego Księżyca [エターナル・ムーン・アーティクル Eternal Moon Article] (anime). Głównym przedmiotem służącym do ataku jest Tiara Wieczności [エターナル・ティアル Eternal Tiare]. Strój ponownie ulega znaczącym przemianom: diadem znika całkowicie, pozostawiając wyłącznie znak półksiężyca na czole; kolory naszyjnika i ozdoby w kształcie serca powracają do poprzednich, a ponadto u dołu serca pojawia się półksiężyc; kolczyki zyskują dodatkową ozdobę w postaci pięcioramiennej gwiazdki; kokarda przednia uzyskuje formę dwóch par rozpostartych skrzydeł; naramienniki uzyskują formę kuli oraz dwu czerwonych pasków; spódniczka staje się trzywarstwowa (złota, czerwona, niebieska); pas okalający spódniczkę pozostaje dwuwarstwowy, lecz zmienia kolory i odtąd jest zielony i czerwony; zdobienie na pasie jest w kształcie półksiężyca; kolory kozaków się odwracają, a ponadto teraz dotychczasowy kształt ich zwieńczenia z postaci greckiej litery „Λ” zmienia się w postać łacińskiej litery „V”; rękawiczki stają się o wiele dłuższe oraz zyskują dodatkowe zdobienia naśladujące zwieńczenie kozaków; kokarda tylna przekształca się w dwie pary wielkich białych rozpostartych skrzydeł oraz dwie wąskie czerwone wstęgi sięgające nóg. |
Lp. | Forma | Przemiana | Opis |
---|---|---|---|
I | 普通 Zwyczajna Regular |
プリズム・パワー Potęga Pryzmatu Prism Power |
Pierwotny poziom przemiany przywoływany za pomocą inkantacji Potęgo Księżycowego Pryzmatu, przemień mnie! [ムーン・プリズム・パワー・メイク・アップ! Moon Prism Power, Make-up!] przy zastosowaniu Różowego Cukrowego Medalionu [ピンク・シュガー・コンパクト Pink Sugar Compact] (nazewnictwo w mandze) / Medalionu Pryzmatycznego Serca [プリズム・ハート・コンパクト Prism Heart Compact] (nazewnictwo w anime). Głównym przedmiotem służącym do ataku jest Różowa Księżycowa Pałeczka [ピンク・ムーン・スティック Pink Moon Stick]. W anime Mała Czarodziejka z Księżyca początkowo nie miała anielskich spinek, lecz uzyskała je potem dzięki mocy Św. Graala; w mandze miała je od samego początku. |
II | スーパー Super Super |
クライシス Przesilenie Crisis |
Poziom przemiany przywoływany za pomocą inkantacji Przesilenie, przemień mnie! [クライシス・メイク・アップ! Crisis, Make-up!] przy zastosowaniu Legendarnego Św. Graala [伝説の聖杯 Legendary Holy Grail] (trzecia seria mangi) bądź inkantacji Księżycowe Przesilenie, przemień mnie! [ムーン・クライシス・メイク・アップ! Moon Crisis, Make-up!] przy zastosowaniu Małego Księżycowego Medalionu [ちびムーン・コンパクト Chibi-Moon Compact] (czwarta seria mangi i anime). Głównym przedmiotem służącym do ataku jest Różowa Księżycowa Pałeczka [ピンク・ムーン・スティック Pink Moon Stick] (trzecia seria mangi) lub Księżycowy Kalejdoskop [ムーン・カレイド・スコープ Moon Kaleido Scope] (czwarta seria mangi i anime). Strój przechodzi znaczną przemianę: naramienniki się wydłużają i uzyskują przezroczystość; podobnie kokarda tylna, która teraz sięga nóg; miast kolczyków w kształcie półksiężyców zawieszonych na trzech kulkach pojawiają się klipsy w kształcie półksiężyca; kolory naszyjnika i zdobiącego go półksiężyca się odwracają; paski na kołnierzyku z białych przemieniają się w złote; pas wokół spódniczki uzyskuje dodatkową warstwę w złotym kolorze oraz zdobienie w kształcie medalionu przemiany; spódniczka z różowej przemienia się w białą, która na krawędziach przelewa się płynnie w kolory żółty, pomarańczowy, czerwony i różowy. W anime, zapewne ze względów pragmatycznych, strój ulega pewnemu uproszczeniu: kokarda tylna staje się nieco krótsza; kolory na spódniczce nie przelewają płynnie jeden w drugi, lecz są jasno oddzielone (biały, żółty, różowy). |
III | エターナル Wieczna Eternal |
ピンク・クリスタル・パワー Potęga Różowego Kryształu Pink Crystal Power |
Ostateczny poziom przemiany przywoływany za pomocą inkantacji Potęgo Różowego Księżycowego Kryształu, przemień mnie! [ピンク・ムーン・クリスタル・パワー・メイク・アップ! Pink Moon Crystal Power Make-up!] przy zastosowaniu Różowego Księżycowego Kryształu [ピンク・ムーン・クリスタル Pink Moon Crystal]. Głównym przedmiotem służącym do ataku jest Tiara Wieczności [エターナル・ティアル Eternal Tiare]. Strój ulega znaczącym przemianom, lecz nie w tak wielkim stopniu jak u Czarodziejki z Księżyca, a bardziej naśladuje analogiczne stroje u Innerek i Outerek: diadem uzyskuje upiększenie w postaci różowej pięcioramiennej gwiazdki; kolory naszyjnika i ozdoby powracają do poprzednich, a sama ozdoba z serca zamienia się na gwiazdę; kolczyki zyskują dodatkową ozdobę w postaci pięcioramiennej gwiazdki; naramienniki uzyskują formę kuli oraz dwu różowych pasków; spódniczka staje się dwuwarstwowa (różowa i jasnoróżowa); pas okalający spódniczkę pozostaje dwuwarstwowy, lecz zmienia kolory i odtąd jest różowy i jasnoróżowy; zdobienie na pasie jest w kształcie gwiazdy; kolory kozaków się odwracają, a ponadto teraz dotychczasowy kształt ich zwieńczenia z postaci greckiej litery „Λ” zmienia się w postać łacińskiej litery „V”; rękawiczki stają się o wiele dłuższe; kokarda tylna uzyskuje dwie wąskie różowe wstęgi sięgające nóg. |
Lp. | Forma | Przemiana | Opis |
---|---|---|---|
I | 普通 Zwyczajna Regular |
パワー Potęga Power |
Pierwotny poziom przemiany przywoływany za pomocą inkantacji Potęgo (…), przemień mnie! [(…)・パワー、メイクアップ! (…) Power, Make-up!] (gdzie zamiast wielokropka należy wstawić nazwę konkretnej planety) przy zastosowaniu Pióra Przemiany [変身ペン Transformation Pen]. W mandze oraz serii live-action Merkury posiada po trzy kolczyki na każdym uchu oraz nie ma naramienników; Mars posiada klejnot zdobiący jej pas; Wenus — łańcuch na spódnicy; Jowisz — zawieszoną na łańcuchu sferę, która zawiera tzw. potpourri, czyli suszone płatki róż o silnym zapachu. W anime te elementy stroju nie występują. Tego typu przemiany nie widzimy u Outerek. |
” | 〃 | スター・パワー Gwiezdna Potęga Star Power |
Poziom przemiany przywoływany za pomocą inkantacji Gwiezdna Potęgo (…), przemień mnie! [(…)・スター・パワー、メイクアップ! (…) Star Power, Make-up!] (gdzie zamiast wielokropka należy wstawić nazwę konkretnej planety) przy zastosowaniu Pałeczki Gwiezdnej Potęgi [スター・パワー・スティック Star Power Stick]. W anime nie następuje żadna zmiana w umundurowaniu, jedynie pojawia się nieco odświeżona sekwencja przemiany oraz nowe ataki. Z kolei w mandze zanikają wcześniej wspomniane dodatkowe elementy ozdobne, co czyni stroje mangowe identycznymi do tych z anime. (Jedynie Merkury w mandze nadal nie uzyskuje naramienników.) Tego typu przemiany nie widzimy u Outerek. |
” | 〃 | プラネット・パワー Planetarna Potęga Planet Power |
Poziom przemiany przywoływany za pomocą inkantacji Planetarna Potęgo (…), przemień mnie! [(…)・プラネット・パワー、メイクアップ! (…) Planet Power, Make-up!] (gdzie zamiast wielokropka należy wstawić nazwę konkretnej planety) przy zastosowaniu Pałeczki Gwiezdnej Potęgi [スター・パワー・スティック Star Power Stick] (u Innerek) bądź Pomadki do Ust [リップ・ロッド Lip Rod] (u Outerek). Jeśli chodzi o Innerki, anime zupełnie pomija ten poziom (i zarazem nowe ataki z nim związane). W mandze zaś mundurek nie ulega żadnym zmianom, jedynie z czasem u wszystkich wojowniczek forma broszek przekształca się z kuli w serce. Zarówno w mandze, jak i anime widoczne są też pewne różnice w obu grupach wojowniczek — kołnierzyki Outerek pozbawione są pasków, natomiast Innerki mają po jednym lub po dwa (a w mandze nawet po trzy). Inne różnice w elementach stroju: długość rękawiczek (Uran i Neptun mają krótsze), obecność ozdoby na naszyjniku (u Neptuna, Plutona i Saturna), brak naramienników (u Plutona) bądź nietypowy ich kształt (u Saturna) itp. |
II | スーパー Super Super |
クリスタル・パワー Potęga Kryształu Crystal Power |
Poziom przemiany przywoływany za pomocą inkantacji Potęgo Kryształu (…), przemień mnie! [(…)・クリスタル・パワー、メイクアップ! (…) Crystal Power, Make-up!] (gdzie zamiast wielokropka należy wstawić nazwę konkretnej planety) przy zastosowaniu Czarodziejskiego Kryształu [セーラー・クリスタル Sailor Crystal] (manga) bądź Kryształowej Pałeczki Przemiany [クリスタル・チェンジ・ロッド Crystal Change Rod] (anime). Dochodzi do znaczącego ujednolicenia stroju — wszystkie dostają trzywarstwowe naramienniki (z trzecią półprzezroczystą warstwą), ozdobione gwiazdką naszyjniki, dłuższe kokardy tylne, dokładnie jeden biały pasek na kołnierzu oraz broszki w kształcie serc. Zachowują się jedynie różnice w kolczykach, rodzaju obuwia i schemacie kolorów. Nazwa niniejszego poziomu jest „półoficjalna”, bowiem jedynie w anime wszystkie czarodziejki dostają określenie „super”, z kolei w mandze taki noszą jedynie Czarodziejka z Księżyca i Mała Czarodziejka z Księżyca. |
III | エターナル Wieczna Eternal |
クリスタル・パワー Potęga Kryształu Crystal Power |
Ostateczny poziom przemiany przywoływany za pomocą (nie zmienionej) inkantacji Potęgo Kryształu (…), przemień mnie! [(…)・クリスタル・パワー、メイクアップ! (…) Crystal Power, Make-up!] (gdzie zamiast wielokropka należy wstawić nazwę konkretnej planety) przy zastosowaniu Czarodziejskiego Kryształu [セーラー・クリスタル Sailor Crystal] (manga). Tym razem stroje wojowniczek tracą wszelkie cechy indywidualne — każda zyskuje białe kozaki (ozdobione na górze gwiazdką), broszki i kolczyki w kształcie gwiazd, upiększony gwiazdą diadem, potrójny pas, dwuwarstwową spódniczkę, naramienniki w kształcie kuli, kokardę tylną z długimi wstęgami. Nazwa niniejszego poziomu jest „półoficjalna”, bowiem jedynie Czarodziejka z Księżyca dostaje określenie „wieczna”, natomiast w anime poziom ten w ogóle nie występuje u pozostałych Czarodziejek. |
Strój Czarodziejki z Księżyca bez względu na poziom mocy zawsze wyróżnia się większą ilością ozdób niż analogiczne mundurki jej towarzyszek. Posiada ona też znacznie więcej magicznych przedmiotów oraz ataków. Już pierwsza jej forma uwzględnia szerszy zasób biżuterii (ozdoby do włosów, ornamentalne broszki i diademy, różne formy kolczyków i naszyjników). W drugiej formie zyskuje także trzywarstwowe półprzezroczyste naramienniki, dwudzielny pas, drugą broszkę (zdobiącą pas) i wielobarwną spódnicę. Trzecia forma uzupełnia strój o skrzydła, trzywarstwową spódnicę, dodatkowe ozdoby u kolczyków i naszyjnika, trójdzielny pas, naramienniki w kształcie kul, lecz pozbawia Czarodziejkę diademu (zamiast którego widnieje symbol Księżyca). Analogicznych zmian w stroju doświadcza Mała Czarodziejka z Księżyca, lecz trzecia forma stroju przypomina bardziej mundurki reszty wojowniczek.
W drugiej serii anime i mangi widzimy XXX-wieczne czarodziejki w pierwszej, podstawowej formie, mimo że powinny być w trzeciej. Dzieje się tak dlatego, iż w czasie powstawania tej serii Naoko-sensei jeszcze nie miała koncepcji co do ostatecznego wyglądu mundurków.
Wojowniczki Układu Słonecznego często dzieli się na pomniejsze grupy w oparciu zarówno o wiek, jak i pełnione obowiązki. W fabule jednak nazwy owych podgrup często są pomijane, bowiem wszelkie różnice wyraźnie wynikają z kontekstu (np. skłonność wojowniczek z jednej grupy do wykonywania obowiązków niezależnie od drugiej).
Wojownicy Księżyca i Ziemi
月と地球の戰士
Wojownicy Księżyca i Ziemi [jap. 月と地球の戦士 Tsuki to Chikyū no Senshi; ang. Moon & Earth Soldiers] — to wszyscy wojownicy, którzy nie są zaliczani do pozostałych trzech podgrup opisanych poniżej. Przyczyną zastosowania przez autora w tej (nieoficjalnej) nazwie rodzaju męskoosobowego zostanie szerzej wytłumaczona nieco później.
Do tej grupy wojowników zaliczamy przede wszystkim Czarodziejkę z Księżyca oraz Małą Czarodziejkę z Księżyca. Choć nierzadko obie przez fanów przydzielane są raczej do Innerek (a ta ostatnia nieraz przedstawiana jest wraz z Outerkami), tak naprawdę należy je z jednego istotnego powodu wydzielić w odrębną grupę. Są to bowiem tzw. Wojowniczki książęce [プリンセス戦士 Princess Soldiers] należące do matriarchalnej dynastii Srebrnego Tysiąclecia. Innymi słowy, są osobami chronionymi przez pozostałe Wojowniczki Układu i zarazem Czarodziejkami obdarzonymi szczególnym rodzajem siły. W piątej serii anime i mangi dowiadujemy się, iż tego typu Wojowniczki istnieją nie tylko w Układzie Słonecznym.
Wspólnym oficjalnym określeniem obu Czarodziejek z Księżyca jest termin Podwójny Księżyc [Wムーン Double Moon].
Osobliwy jest status Mamoru (Maski Tuxedo). Jak wiadomo, zgodnie z koncepcją Naoko-sensei Wojowniczką w mundurku może zostać tylko osoba płci żeńskiej posiadająca dojrzały kryształ czy też prawdziwe gwiezdne ziarno. Z jednym wyjątkiem — tego typu kryształy mogą mieć również mężczyźni, pod warunkiem, iż są związani przeznaczeniem z księżniczką. Podług Naoko-sensei Mamoru jest Wojownikiem [戦士 Soldier], choć nie wojownikiem w mundurku, i zastępuje Czarodziejkę z Ziemi. Jest także reinkarnacją księcia Ziemi, a więc spadkobiercą tronu Złotego Tysiąclecia — pradawnego państwa, zarządzającego Błękitną Planetą.
Istotnie jest też wspomnieć o samym krysztale Mamoru. W mandze nosi nazwę Złotego Kryształu [黄金水晶 Golden Crystal] i znajduje się w jego własnym ciele. Anime z kolei wprowadza spore nieścisłości w ogólnej koncepcji Czarodziejskich Kryształów, wiążąc ten obiekt z kapłanem Heliosem, który jest li tylko strażnikiem Złotego Kryształu. Jedyny związek Złotego Kryształu Z Mamoru ujawniony w anime jest taki, iż gdy ów kryształ jest w jakiś sposób zagrożony, Mamoru doznaje wielkiego bólu. Ponadto w piątej serii anime pojawia się także Złote Gwiezdne Ziarno, którego właścicielem jest Mamoru. Najprawdopodobniej jest tym samym Złotym Kryształem, lecz o nieco innej formie, co akurat nie winno dziwić, gdyż Srebrny Kryształ w anime także ulegał bliżej niewyjaśnionym zmianom kształtu. W grze fabularnej „Inna historia” spotykamy z kolei Różany Kryształ [薔薇水晶 Rose Crystal] jako klejnot kojarzony z księciem Ziemi. Kamień ów zastępuje Złoty Kryształ — gra bowiem obejmuje fabułę tylko pierwszych trzech seryj.
(W pewnym sensie Mamoru również zajął miejsce Czarodziejki ze Słońca, a wszystko to przez wzgląd na symbolikę z nim kojarzoną. Po pierwsze, Słońce i Księżyc często w mitologiach przedstawiani byli jeśli nie jako para kochanków, to przynajmniej jako rodzeństwo czy też dwa wzajemnie uzupełniające się byty. Po drugie, Mamoru urodził się pod znakiem Lwa, któremu patronuje Słońce. Po trzecie, jako nosiciel Złotego Kryształu i spadkobierca tronu Złotego Tysiąclecia jest powiązany ze złotem — metalem, który w alchemii utożsamiano ze Słońcem, podobnież jak srebro łączono z Księżycem.)
Wojowniczki Wewnętrznego Układu Słonecznego
内部太陽系戰士
Wojowniczki Wewnętrznego Układu Słonecznego [jap. 内部太陽系戦士 Naibu Taiyōkei Senshi; ang. Soldiers of Inner Solar System] reprezentują wszystkie najbliższe Słońcu planety prócz Ziemi i mają za zadanie obronę Księżniczki Księżyca, Serenity, i Księcia Ziemi, Endymiona, a także całego Systemu Słonecznego od wrogów z wewnątrz. Do tej grupy należą Czarodziejki z Merkurego, Marsa, Jowisza oraz Wenus. Wraz z Czarodziejką z Księżyca stanowią grupę najważniejszych bohaterów pierwszoplanowych uniwersum „Czarodziejki z Księżyca”.
Zbiorcze nazewnictwo czterech Wojowniczek Wewnętrznego Układu Słonecznego jest w miarę zróżnicowane:
- Wojowniczki Czterech Bóstw Opiekuńczych [jap. 四守護神の戦士 Yon Shugoshin no Senshi; ang. Soldiers of the Four Guardian Deities] — oficjalna nazwa, występująca tylko w mandze;
- Wojowniczki Opiekuńcze [jap. 守護戦士 Shugo Senshi; ang. Guardian Soldiers] — krótka forma oficjalnej nazwy, która w nowej edycji mangi zastąpiła dłuższą;
- Cztery Wojowniczki Wewnętrznego Układu Słonecznego [jap. 内部太陽系四戦士 Naibu Taiyōkei Yon Senshi; ang. Four Soldiers of Inner Solar System] — nazwa stosowana tylko w musicalach;
- Innerki [jap. 内部戦士 Naibu Senshi; ang. Inner Soldiers] — termin stworzony przez fanów i jednocześnie najpopularniejszy ze wszystkich.
Należy zaznaczyć, iż zgodnie z kryteriami współczesnej astronomii Jowisz jest w rzeczywistości planetą zewnętrzną Układu Słonecznego, bowiem jest gazowym olbrzymem i leży poza pasem asteroidów. Nie zważając na to Czarodziejka z Jowisza jest zaliczana do „Innerek”, czy, dokładniej rzecz ujmując, „Wojowniczek Opiekuńczych”.
W swoich poprzednich wcieleniach cztery Wojowniczki tworzyły elitarną gwardię przebywającą na Księżycu oraz broniącą Srebrne Tysiąclecie od ataków wewnątrz Układu. Artbooki Naoko-sensei sugerują, iż wtedy prawdopodobnie łączyły je więzy miłości z czterema Generałami Ziemi — strażnikami Księcia Endymiona, którzy później przeszli na stronę wroga. Po zagładzie Srebrnego Tysiąclecia dzięki mocy Srebrnego Kryształu odrodziły się na Ziemi w XX w. Kończą lat 14, kiedy rozpoczyna się fabuła mangi i anime.
Innerki uważają życie oraz miłość za największe wartości i z tego powodu prędzej poświęcą się same, niż pozwolą zginąć komuś innemu w imię spełnienia powierzonego zadania. Są skłonne do okazywania współczucia nawet dla wroga, jeśli ten gotów jest wyrazić skruchę. Ogólnie wydają się cieplejsze, bardziej nierozsądne, bardziej przywiązane do swych żyć jako zwykłe dziewczęta oraz do samego świata jako takiego w odróżnieniu od Outerek. Nie są również tak dojrzałe emocjonalnie ani potężne pod względem ataków magicznych jak one. Niemniej jednak zwycięstwo osiągają przede wszystkim dzięki współczuciu i wytrwałości niźli dzięki sile.
Wojowniczki Zewnętrznego Układu Słonecznego
外部太陽系戰士
Wojowniczki Zewnętrznego Układu Słonecznego [jap. 外部太陽系戦士 Gaibu Taiyōkei Senshi; ang. Soldiers of Outer Solar System] reprezentują najdalej od Słońca znajdujące się planety i mają za zadanie obronę Układu od ataków z zewnątrz. Należą tu Czarodziejki z Plutona, Urana, Neptuna oraz Saturna. Czarodziejka z Plutona ponadto pełni rolę strażniczki Wrót Czasu i Przestrzeni oraz, jak podaje manga, świata pozagrobowego.
Powyższy termin określający tę grupę wojowniczek jest oficjalnie stosowany zarówno w mandze, jak i anime. Inne zbiorcze nazewnictwo czterech Wojowniczek Zewnętrznego Układu Słonecznego to:
- Cztery Wojowniczki Zewnętrznego Układu Słonecznego [jap. 外部太陽系四戦士 Gaibu Taiyōkei Yon Senshi; ang. Four Soldiers of Outer Solar System] — nazwa stosowana tylko w musicalach.
- Outerki [jap. 外部戦士 Gaibu Senshi; ang. Outer Soldiers] — termin stworzony przez fanów i jednocześnie najpopularniejszy ze wszystkich, choć może równie dobrze może być odbierany jako skrót oficjalnego nazewnictwa.
Mała uwaga odnośnie Plutona — otóż do 2006 r. przez astronomów uważany był za jedną z planet, lecz w miarę zwiększającej się ilości faktów na temat tego ciała niebieskiego, zdegradowano jego status do planety karłowatej. W świetle astrologii Pluton nadal traktowany jest jako jedna z planet.
Za czasów Srebrnego Tysiąclecia Czarodziejki z Urana, Neptuna i Plutona przebywały na własnych planetach, skąd broniły księżycowego królestwa od zewnętrznych zagrożeń. Także ich opiece podlegały trzy Talizmany — Kosmiczny Miecz, Zwierciadło Głębokich Wód oraz Granatowy Klejnot, które w mandze były kluczem do przebudzenia Czarodziejki z Saturna — wojowniczki zagłady i ciszy. Jeśli bowiem moc Talizmanów wpadnie w rezonans, przywoła to Saturna, która opuści Glewię Ciszy do dołu, co w następstwie obróci świat wniwecz. Będąc jednak świadkami zniszczenia Srebrnego Tysiąclecia przez Królestwo Ciemności, trzy Wojowniczki zdecydowały się przywołać Saturna, by ta mogła zniszczyć resztki królestw na Księżycu i Ziemi, po czym cała czwórka przerodziła się na Ziemi.
Swoją obecność Outerki ujawniają po raz pierwszy podczas walki z Pogromcami Śmierci, prócz Czarodziejki z Plutona, którą mogliśmy zobaczyć znacznie wcześniej. W mandze ich misją jest zapobieżenie zjednoczeniu Talizmanów i odrodzeniu Saturna. Z kolei w anime zabiegały o odnalezienie owych przedmiotów, które po połączeniu utworzyłyby Święty Graal — przedmiot należący do Mesjasza mającego zbawić od Wielkiej Ciszy. Pomijając jednak tę różnicę, zasadniczą misję trójki Outerek stanowi przeszkodzenie w przebudzeniu się Czarodziejki Saturna (uważaną za Mesjasza Ciszy) tudzież odnalezienie dobrego Mesjasza, który, jak się później okaże, będzie Czarodziejka z Księżyca. To właśnie ona pełni rolę ożywicielki świata uprzednio zniszczonego przez Saturna.
O ile w serii czwartej anime Outerki na dobrą sprawę nie występują, o tyle w jej odpowiedniku mangowym cała czwórka pełni dość istotną rolę podobną do tej z pierwszej części serii piątej anime. Tak czy siak, odtąd zacierają się większe animozje między Innerkami i Outerkami — obie grupy wojowniczek jednoczy bowiem wspólny cel — obrona swojej księżniczki i rodzimego układu gwiezdnego.
Outerki w swojej cywilnej tożsamości są przedstawiane jako osoby dojrzałe emocjonalnie, pełne uroku i wdzięku, za co są podziwiane i szanowane przez Innerki. Jednocześnie Outerki jako Wojowniczki niezwykle poważnie traktują swoje obowiązki do tego stopnia, iż jeśli sytuacja je do tego zmusi, mogą się okazać bezwzględne zarówno wobec wrogów, jak i sojuszników czy niewinnych ofiar. Mogą być zimne, zdystansowane i na początku niezbyt skłonne do współpracy z Innerkami (czy też później z Wojowniczkami Gwiezdnego Światła) — preferują bowiem pracować samodzielnie. Niniejsze uwagi dotyczą szczególnie Urana i Neptuna, z kolei Pluton i Saturn bywają bardziej otwarte na współpracę. Pluton często brała na siebie rolę pośredniczki między Innerkami a Uranem i Neptunem. Ogólnie rzecz biorąc, cztery Outerki obdarzono znacznie potężniejszymi mocami niźli Innerki: Uran jest fizycznie najsilniejsza (przewyższając w tej dziedzinie Jowisza), Neptun ma talent do jasnowidzenia (przewyższając w tej dziedzinie Marsa), Pluton potrafi zatrzymać czas (choć nie obywa się to bez pewnych następstw), Saturn dysponuje siłą porównywalną do Czarodziejki z Księżyca (w mandze jest nawet w stanie zablokować ataki Galaxii). Dzierżą również potężne artefakty magiczne — trzy Talizmany i Glewię Ciszy.
Wojowniczki Asteroid
小惑星戰士
Wojowniczki Asteroid [jap. 小惑星戦士 Shōwakusei Senshi; ang. Asteroid Soldiers] są opiekunkami czterech największych asteroid Układu Słonecznego: Ceres, Junony, Pallas i Westy, które ongiś astronomia wliczała w poczet planet, lecz później zdegradowała je do statusu mniejszych ciał niebieskich Układu. (Ceres podobnie jak Plutona obecnie klasyfikuje się jako planetę karłowatą.) Wojowniczki te bodaj bardziej są znane jako Kwartet Amazonek: Cere-Cere (Czarodziejka z Ceres), Palla-Palla (Czarodziejka z Pallas), Jun-Jun (Czarodziejka z Junony), Ves-Ves (Czarodziejka z Westy). Jak same twierdzą, są potomkiniami legendarnych Amazonek.
Oficjalna nazwa Wojowniczek Asteroid tak naprawdę brzmi Czarodziejski Kwartet [セーラー・カルテット Sailor Quartetto]. Jako Wojowniczki pojawiły się tylko w mandze i musicalu. Miały podobnoć pojawić się i w anime, jednakże zaniechano tego przedsięwzięcia.
Są w gruncie rzeczy spadkobierczyniami obowiązków Innerek, bowiem ich zadaniem jest bezpośrednia ochrona Chibi-Usy jako księżniczki i potencjalnej następczyni tronu Srebrnego Millenium.
Zgodnie z mangą czwórka ta, zanim spotkała Nehellenię, zamieszkiwała Amazońską dżunglę. Dziewczynki czekały, kiedy będą mogły zostać strażniczkami Chibi-Usy, lecz ich drzemiąca siła została przyuważona przez Nehellenię, która uczyniła z nich własne podwładne — tak właśnie powstał Kwartet Amazonek. Po pokonaniu Cyrku Martwego Księżyca dziewczynki zostały uwolnione spod wpływu Nehellenii. Przedstawiwszy się jako przyszłe Wojowniczki, ponownie zasypiają, by móc się obudzić dopiero w XXX w.
Już jako dojrzałe Czarodziejki pojawiają się w piątej serii mangi, by wraz z Małą Czarodziejką z Księżyca pomóc reszcie Wojowniczek w walce z Galaxią i Chaosem. Są także świadkami ostatecznej walki Czarodziejki z Księżyca z Chaosem w Galaktycznym Kordonie. Zostają później z powrotem odesłane do XXX w.
Mundury Czarodziejskiego Kwartetu w pewnym stopniu odbiegają od standardowych strojów pozostałych Wojowniczek Układu Słonecznego. Łączą bowiem elementy strojów pierwszej i trzeciej formy: jednowarstwowe spódnice, proste pasy i naszyjniki, krótkie kokardy tylne, wysokie buty zwieńczone gwiazdą, długie rękawice, diademy z klejnotem w postaci gwiazdy, broszki w kształcie gwiazdy, białe okrągłe naramienniki. Każda wojowniczka nosi też różne kolczyki.
セーラーセレス
Czarodziejka z Ceres
Sailor Ceres
{Patrz dział „Wrogowie”.}
セーラーパラス
Czarodziejka z Pallas
Sailor Pallas
{Patrz dział „Wrogowie”.}
セーラージュノー
Czarodziejka z Junony
Sailor Juno
{Patrz dział „Wrogowie”.}
セーラーベスタ
Czarodziejka z Westy
Sailor Vesta
{Patrz dział „Wrogowie”.}
Wojowniczki Układu Kinmoku
キンモク星系戰士
Wojowniczki Strzegące Układu Kinmoku [jap. キンモク星系の守護戦士 Kinmoku-seikei no Shugo Senshi; ang. Guardian Soldiers of Kinmoku System], w skrócie Wojowniczki Układu Kinmoku [jap. キンモク星系(の)戦士 Kinmoku-seikei (no) Senshi; ang. Kinmoku System Soldiers], przybywają na Ziemię z odległej planety, która została podobnie jak inne zniszczona przez Galaxię oraz jej podwładne. Jako iż były przybyszkami zza granic Układu Słonecznego, budziły wielką podejrzliwość i antypatię u Outerek.
Oficjalna nazwa tych czarodziejek — Czarodziejki Gwiezdnego Światła [セーラースターライツ Sailor Starlights]).
Po dewastacji swojej ojczyzny ocalały tylko cztery osoby — Księżniczka Kakyū oraz trzy jej Wojowniczki. Księżniczka jako pierwsza wyruszyła w kierunku Błękitnej Planety, a za nią podążyła trójka jej strażniczek — Gwiezdne Czarodziejki Walki, Tworzenia oraz Uzdrowienia.
Na Ziemi owe czarodziejki postanowiły ukrywać się pod postacią mężczyzn i stworzyły grupę piosenkarzy o nazwie Trzy Gwiazdy [スリーライツ Three Lights]) w celu telepatycznego kontaktu ze swoją panią za pomocą śpiewu. O ile w mandze fizycznie pozostają kobietami, w anime przybierają również męskie ciała. [Ta decyzja twórców anime nie została przyjęta przez Naoko-sensei z entuzjazmem, bowiem naruszała jej koncepcję wojowniczek-kobiet.] Wybór tożsamości męskiej podyktowany był chęcią uniknięcia kontrowersji, ponieważ piosenkarze-mężczyźni śpiewający o swojej księżniczce nie będą budzić żadnych podejrzeń — wręcz odwrotnie, zyskają większą popularność i rozgłos.
Mundurki noszone przez Czarodziejki Gwiezdnego Światła znacznie się różnią od strojów Wojowniczek z Układu Słonecznego. Mają wykonane z ciemnoniebieskiej skóry krótkie spodenki (zamiast minispódniczki), wysokie buty i rękawiczki, biustonosze tudzież kołnierzyki (bez pasemek); ponadto uwieńczone gwiazdką złote diademy i mikrofony, złote kolczyki i broszki w kształcie gwiazdek tudzież inne elementy zdobnicze o indywidualnych barwach każdej Czarodziejki.
Księżniczka Kakyū w mandze wyjawia Czarodziejce z Księżyca fakt, iż posiadała swojego ukochanego, lecz straciła go podczas inwazji Galaxii na planetę Kinmoku.
Księżniczka Kakyū w mandze i musicalach posiada także zdolność przemiany w Wojowniczkę (Czarodziejkę Kakyū), w anime tego nigdy nie robi, lecz dowiadujemy się, iż jako władczyni planety posiada analogiczne moce do Usagi jak chociażby zdolność przemienienia fagów z powrotem w ludzi. Czarodziejka Kakyū zostaje zabita prez rozwścieczoną Czarodziejkę Chi, za to, iż ta przyczyniła się do zlikwidowania Czarodziejki Phi. Obie podwładne Galaxii w mandze były również odpowiedzialne za odebranie kryształów trzem Czarodziejkom Gwiezdnego Światła. W anime Kakyū ginie z rąk samej Galaxii, z kolei jej strażniczkom udaje się przetrwać całą ostateczną walkę z Galaktyką Cieni. Po pokonaniu Chaosu wszystkie cztery Czarodziejki wracają na swoją ojczystą planetę, by ją odbudować.
Niewiele znamy na temat rodzimej planety tych Wojowniczek. Anime nawet nie wspomina jej nazwy, z kolei manga podaje, iż na owej planecie istniało królestwo 丹桂 Tankei, najprawdopodobniej podobne do Srebrnego Tysiąclecia na Księżycu czy też Złotego Tysiąclecia na Ziemi. W anime planeta Kinmoku jest przedstawiana wraz z trzema jej satelitami prawdopodobnie reprezentowanymi przez strażniczki Kakyū.
Japońska nazwa fikcyjnego ciała niebieskiego Kinmoku, キンモク星 Kinmoku-sei, okazuje się być grą słowną, bowiem, jeśli wyraz ten zapiszemy znakami chińskimi jako 金木犀 kinmokusei, otrzymamy nazwę złotego czy też pomarańczowego drzewa pachnących oliwek [łac. osmanthus fragrans variatio aurantiacus], w którego kwieciste ornamenty jest ozdobiony strój Księżniczki i którego zapach był jej znakiem rozpoznawczym. W Chinach gatunek tej rośliny znany jest pod nazwą 丹桂 dānguì — właśnie te same znaki (wypowiadane po japońsku) stosowane są w nazwie królestwa i dynastii, z której wywodzi się Księżniczka Kakyū.
Mitologicznego rodowodu trzech gwiezdnych czarodziejek niektórzy doszukują się w dwóch źródłach. W religii japońskiej, 神道 shintō, istnieje koncepcja „trzech świateł / iluminatorów” [jap. 三光 san hikari bądź san kō], którymi są kolejno Słońce, Księżyc oraz gwiazdy, każdemu z których przydzielono pewne kolory i właściwości. Róże, dzierżone przez Trzy Gwiazdy podczas koncertów, odpowiadają tym barwom: Słońce jest czerwone (jak i róża Seiyi), Księżyc jest biały (jak i róża Taikiego), gwiazdy zaś są żółte (jak i róża Yatena). Drugą hipotezą jest koncepcja Trójcy Św. [sanskr. त्रिमूर्ति trimūrti] w mitologii hinduskiej, do której należą bogowie: Brahma [sanskr. ब्रह्मा Brahmā] (stwarzający świat), Wisznu [sanskr. विष्णु Viṣṇu] (utrzymujący bądź ocalający świat) oraz Śiwa [sanskr. शिव Śiva] (unicestwiający bądź przemieniający świat). Podobno z tytułami oraz kolorystyką tych bogów (czy też aspektów jednego bóstwa) odpowiadają nazwom i kolorom Gwiezdnej Czarodziejki Tworzenia, Gwiezdnej Czarodziejki Uzdrowienia oraz Gwiezdnej Czarodziejki Walki.
セーラースターヒーラー
Gwiezdna Czarodziejka
Uzdrowienia
Sailor Star Healer
Profil
Formy
Przemiany
Ataki
Przedmioty
Wojowniczki Galaktyki Cieni
銀河の影の戰士
Wojowniczki Galaktyki Cieni [jap. 銀河の影の戦士 Shadou Gyarakutika no Senshi; ang. Shadow Galactica Senshi] pojawiają się w serii piątej i podlegają Czarodziejce Galaxii.
Gwiezdne Ogrodniczki
スター・ガーデンの庭師
Gwiezdne Ogrodniczki [jap. スター・ガーデンの庭師 Sutā Gāden no Niwashi bądź スター・ガーデナー Sutā Gādenā; ang. Star Gardeners] wystąpiły tylko w mandze i musicalu. Odpowiedzialne były za ochronę zebranych przez Galaxię Gwiezdnych Ziaren, które umieszczała w Gwiezdnym Sadzie [スター・ガーデン Star Garden], znajdującym się przy Galaktycznym Pałacu [ギャラクティカ・パレス Galactica Palace]. Są znane tylko dwie Wojowniczki z tej grupy.
W musicalu Czarodziejki Fi i Chi miały jeszcze towarzyszkę, Czarodziejkę Tetę, lecz rola ich wszystkich nieco się różniła od tej w mandze.
セーラーΦ
Czarodziejka Φ (Fi)
Sailor Φ (Phi)
{Patrz dział „Wrogowie”.}
セーラーΧ
Czarodziejka Χ (Chi)
Sailor Χ (Chi)
{Patrz dział „Wrogowie”.}
セーラーΘ
Czarodziejka Θ (Teta)
Sailor Θ (Theta)
{Patrz dział „Wrogowie”.}
Strażniczki Rzek Pustynnych
砂漠川の番人
Strażniczki Rzek Pustynnych [jap. 砂漠川の番人 Sabaku-gawa no Bannin; ang. Desert River Guardians] bądź Wojowniczki Rzek Pustynnych [jap. 砂漠川の戦士 Sabaku-gawa no Senshi; ang. Desert River Soldiers] wystąpiły tylko w mandze. Ich funkcją była opieka nad nieopodal Galaktycznego Pałacu przepływającymi dwoma Rzekami Pustynnymi: Pustynną Rzeką Zapomnienia [jap. 忘却の砂漠川 Bōkyaku no Sabaku-gawa; ang. Desert River of Oblivion], za którą odpowiedzialna była Czarodziejka Lete, oraz Pustynną Rzeką Pamięci [jap. 記憶の砂漠川 Kioku no Sabaku-gawa; ang. Desert River of Memory], za którą odpowiedzialna była Czarodziejka Mnemosyne. Zanim zostały podwładnymi Galaxii, każda była strażniczką swojego rodzimego ciała niebieskiego (planety Lete [レテ星 planet Lethe] i planety Mnemosyne [ムネモシュネ星 planet Mnemosyne] odpowiednio). Obie wojowniczki podobno są siostrami bliźniaczkami. Zostały przez Gwiezdne Ogrodniczki uznane za zdrajczynie i unicestwione.
セーラー・レテ
Czarodziejka Lete
Sailor Lethe
{Patrz dział „Wrogowie”.}
セーラー・ムネモシュネ
Czarodziejka Mnemosyne
Sailor Mnemosyne
{Patrz dział „Wrogowie”.}
Czarodziejki Anima-Mates
セーラーアニマメイツ
Czarodziejki Anima-Mates [jap. セーラーアニマメイツ Sērā Anima-Meitsu; ang. Sailor Anima-Mates] — podwładna Galaxii grupa wojowniczek. W mandze początkowo w ogóle nie były Czarodziejkami, lecz dzięki mocy Galaxii zostały nimi w zamian za odebranie Czarodziejskich Kryształów prawdziwym Wojowniczkom ich rodzimych planet. Z kolei w anime onegdaj były dobrymi (i prawdziwymi) Czarodziejkami, które trafiły pod kontrolę Galaxii. Jako jej podwładne za zadanie miały poszukiwanie Prawdziwych Gwiezdnych Ziaren. Te, które nie były skuteczne w wykonaniu jej poleceń, Galaxia unicestwiała. W mandze większość tych czarodziejek ginie z rąk innych wojowniczek.
W mandze wystąpiło pięć Anima-Mates, w anime ich liczba została skrócona do czterech, z kolei musical dodaje do piątki jeszcze dwie postaci. Imiona Anima-Mates są utworzone podług schematu „zwierzę + metal”.
セーラー・
アイアン・マウス
Czarodziejka
Żelazna Mysz
Sailor Iron Mouse
{Patrz dział „Wrogowie”.}
セーラー・
アルーミナム・セイレーン
Czarodziejka
Aluminiowa Syrena
Sailor Aluminum Seiren
{Patrz dział „Wrogowie”.}
セーラー・
レッド・クロウ
Czarodziejka
Ołowiana Wrona
Sailor Lead Crow
{Patrz dział „Wrogowie”.}
セーラー・
ティン・にゃんこ
Czarodziejka
Cynowa Kotka
Sailor Tin Nyanko
{Patrz dział „Wrogowie”.}
セーラー・(ヘヴィ・)
メタル・パピヨン
Czarodziejka
Ciężkometalowy Motyl
Sailor (Heavy) Metal Papillon
{Patrz dział „Wrogowie”.}
セーラー・
ピューター・フォックス
Czarodziejka
Pewterowa Lisica
Sailor Pewter Fox
{Patrz dział „Wrogowie”.}
セーラー・
チタン・ケロッコ
Czarodziejka
Tytanowa Żaba
Sailor Titanium Kerokko
{Patrz dział „Wrogowie”.}
Wojowniczki, które w mandze giną z rąk Anima-Mates:
- Czarodziejka z Chū [セーラー・チュウ Sailor Chū] — pochodzi z Planety Chū [チュウ星 planet Chū] i została zabita przez Żelazną Mysz.
- Czarodziejka z Mermaid [セーラー・マーメイド Sailor Mermaid] — pochodzi z Planety Mermaid [マーメイド星 planet Mermaid] i została zabita przez Aluminiową Syrenę.
- Czarodziejka z Coronis [セーラー・コロニス Sailor Coronis] — pochodzi z Planety Coronis [コロニス星 planet Coronis] i została zabita przez Ołowianą Wronę.
- Czarodziejka z Mau [セーラー・マウ Sailor Mau] — pochodzi z Planety Mau [マウ星 planet Mau] i została zabita przez Cynową Kotkę.
- Czarodziejka z Cocoon [セーラー・コクーン Sailor Cocoon] — pochodzi z Planety Cocoon [コクーン星 planet Cocoon] i została zabita przez Ciężkometalowego Motyla.
Wojowniczki Wszechświata
宇宙戰士
Wojowniczki Wszechświata [jap. 宇宙(の)戦士 Uchū (no) Senshi; ang. Universal Soldiers] bądź Wojowniczki Galaktyczne [jap. 銀河系(の)戦士 Gingakei (no) Senshi; ang. Galactic Soldiers] nie bronią jakiejś określonej planety, lecz reprezentują całą Galaktykę lub nawet Wszechświat i są obdarzone niezwykłą mocą. Nie mają żadnej oficjalnej nazwy grupowej.
W piątej serii anime oraz mangi dowiadujemy się, iż liczba Wojowniczek w mundurkach w Galaktyce przekracza tysiące, jeśli nie miliony. Od zarania dziejów między nimi a siłami zła toczyły się owiane legendami Czarodziejskie Wojny [セーラー・ウォーズ Sailor Wars]. W mandze okazuje się, iż wszyscy dotychczasowi wrogowie pokonani przez Wojowniczki Układu Słonecznego byli tak naprawdę formami istoty odpowiedzialnej za całe zło — Chaosu.
Podwładną Chaosu jest Czarodziejka Galaxia, lecz w anime i mandze jej role diametralnie się różnią. Anime przedstawia ją jako Legendarną Wojowniczkę [伝説の戦士 Legendary Soldier], która, pragnąc pozbyć się Chaosu, uwięziła była go w swoim własnym ciele. Z czasem jednak Chaos zaczął stopniowo przejmować jej ciało oraz umysł i ta rozpoczęła zbieranie gwiezdnych ziaren wszystkich wojowniczek, w wyniku czego te ginęły albo, chcąc uratować własne życie, stawały się poddanymi Złotej Królowej. W mandze Galaxia nie jest żadną zbawicielką Galaktyki, lecz żadną absolutnej siły i władzy osobą, czym zwróciła uwagę Chaosu, który poinstruował ją, w jaki sposób może zostać potężniejsza — zbierając kryształy innych Wojowniczek.
Podczas walki z Galaxią i jej podopiecznymi na Ziemi się pojawia tajemnicza dziewczynka o imieniu Chibi-Chibi, która również potrafi zmienić się w Wojowniczkę — Czarodziejkę Chibi-Chibi. Ta interesująca postać tak naprawdę jest tylko alter ego. W anime okazuje się gwiezdnym ziarnem samej Galaxii, które wysłała była w przestrzeń kosmiczną, by nie zostało przejęte przez Chaos i pomogło tym, którzy z nim walczą. Spośród wszystkich Gwiezdnych Ziaren znalazła to, które posiada największy blask — Srebrny Kryształ. Dlatego też cielesna forma Chibi-Chibi jest tak bardzo podobna do Usagi. Chibi-Chibi jest również tzw. Światłem Nadziei [希望の光 the Light of Hope] i jej dorosła postać przypomina mangową Czarodziejkę Kosmosu. W mandze Chibi-Chibi w rzeczy samej okazuje się być Czarodziejką Kosmosu. Ta bowiem, chcąc zapobiec narodzinom Czarodziejki Chaosu, najpotężniejszego wcielenia Chaosu, przybywa do przeszłości jako Chibi-Chibi.
W musicalu pojawia się także Czarodziejka Wspieraczka, która nosi taki sam mundurek jak Galaxia, tyle że czarny, wyglądem przypominając całkowicie opętaną przez Chaos Galaxię z anime, tudzież dzierży wachlarz w ręku. Pełni funkcję doradczyni i towarzyszki Galaxii, do czego nawiązuje też jej imię, które w języku angielskim oznacza przyporę — konstrukcję, podtrzymującą sklepienia w budowlach gotyckich.
セーラーちびちび(ムーン)
Czarodziejka Chibi-Chibi
Sailor Chibi-Chibi(-Moon)
Profil
Formy
Przemiany
Ataki
Przedmioty
セーラーカオス
Czarodziejka Chaosu
Sailor Chaos
{Patrz dział „Wrogowie”.}
セーラーギャラクシア
Czarodziejka Galaxia
Sailor Galaxia
{Patrz dział „Wrogowie”.}
セーラー・バトレス
Czarodziejka Wspieraczka
Sailor Buttress
{Patrz dział „Wrogowie”.}
Inni Wojownicy
他の戰士
W kanonie „Czarodziejki z Księżyca” oprócz wyżej wymienionych Wojowniczek występują również inne wojowniczki [jap. 他の戦士 hoka no Senshi; ang. other Soldiers]. Można je podzielić na dwie grupy — te prawdziwe oraz udawane, „cosplayowe”.
Do prawdziwych wojowniczek zaliczamy:
- Czarodziejka Astarte [セーラーアスタルテ Sailor Astarte] — pojawia się tylko w musicalu i należy do Wojowniczek Układu Słonecznego pod patronatem planety Wulkan [バルカン Vulcan]. „Astarte” jest imieniem fenickiej bogini będącej odpowiednikiem babilońskiej Isztar i greckiej Afrodyty.
- Czarodziejka Luna [セーラールナ Sailor Luna] — forma wojowniczki, jaką Luna przybiera w serii live-action. Zastępuje w pewnym sensie Małą Czarodziejkę z Księżyca.
- Wojowniczki Równoległe [パラレルセーラー戦士 Parallel Sailor Soldiers] — pojawiają się wyłącznie w krótkiej alternatywnej mangowej historii pt. „Równoległa Czarodziejka z Księżyca” opowiadającej o losach drugiej córki Usagi oraz 4 córek Innerek (ich imiona wojowniczek są nadane przez fanów i w oryginale nie występują):
- Równoległa Czarodziejka z Księżyca [パラレルセーラームーン Parallel Sailor Moon] — postać wojowniczki, którą przybiera druga córka Usagi — Kousagi Tsukino [月野こうさぎ Tsukino Kousagi]. Stosuje się też nazwę Czarodziejka z Równoległego Księżyca [セーラーパラレルムーン Sailor Parallel Moon].
- Równoległa Czarodziejka z Merkurego [パラレルセーラーマーキュリー Parallel Sailor Mercury] — postać wojowniczki, którą przybiera córka Ami — Ami Mizuno, Jr [水野あみ Mizuno Ami (Jr)]. Stosuje się też nazwę Czarodziejka z Równoległego Merkurego [セーラーパラレルマーキュリー Sailor Parallel Mercury].
- Równoległa Czarodziejka z Marsa [パラレルセーラーマーズ Parallel Sailor Mars] — postać wojowniczki, którą przybiera druga córka Rei — Rei Hino, Jr [火野れい Hino Rei (Jr)]. Stosuje się też nazwę Czarodziejka z Równoległego Marsa [セーラーパラレルマーズ Sailor Parallel Mars].
- Równoległa Czarodziejka z Jowisza [パラレルセーラージュピター Parallel Sailor Jupiter] — postać wojowniczki, którą przybiera druga córka Makoto — Mako Kino [木野マコ Kino Mako]. Stosuje się też nazwę Czarodziejka z Równoległego Jowisza [セーラーパラレルジュピター Sailor Parallel Jupiter].
- Równoległa Czarodziejka z Wenus [パラレルセーラーヴィーナス Parallel Sailor Venus] — postać wojowniczki, którą przybiera druga córka Minako — Mina Aino [愛野ミナ Aino Mina]. Stosuje się też nazwę Czarodziejka z Równoległej Wenus [セーラーパラレルヴィーナス Sailor Parallel Venus].
Do cosplayowych wojowników zaliczamy zaś:
- Maska Aloha [アロハ仮面 Aloha Mask] — imitacja Maski Tuxedo w wykonaniu starszego brata Toshio Wakagiego [若木トシオの兄 Wakagi Toshio’s brother]. Pojawia się w mandze „Czarodziejka V”.
- Czarodziejka Channel [セーラーChannel Sailor Channel] — postać wojowniczki, którą przybiera przyjaciółka Chibi-Usy — Ruruna Kōbe [神戸るるな Kōbe Ruruna]. „Channel” jest ulubioną marką perfum dziewczyny, stąd właśnie takie nieoficjalne imię wojowniczki. Pojawia się w czwartej części „Ilustrowanego Pamiętnika Chibi-Usy” będącego bonusową historyjką mangową.
- Czarodziejka Guccicci [セーラーGuccicci Sailor Guccicci] — postać wojowniczki, którą przybiera przyjaciółka Chibi-Usy i młodsza siostra Naru — Naruru Ōsaka [大阪なるる Ōsaka Naruru]. „Guccicci” jest ulubioną marką perfum dziewczyny, stąd właśnie takie nieoficjalne imię wojowniczki. Pojawia się w czwartej części „Ilustrowanego Pamiętnika Chibi-Usy” będącego bonusową historyjką mangową.
- Pucołowata Maska [デブっちょ仮面 Chubby Mask] — imitacja Maski Tuxedo w wykonaniu właściciela lombardu — Makoto Hanmatsuury [凡松浦マコト Hanmatsuura Makoto]. Pojawia się w czwartej części „Ilustrowanego Pamiętnika Chibi-Usy” będącego bonusową historyjką mangową.
- Maska Nephrite [ネフライト仮面 Nephrite Mask] — imitacja Maski Tuxedo w wykonaniu jednego z Czterech Generałów — Nephrite [ネフライト Nephrite]. Pojawia się w 19 odcinku starego anime.
- Maska Tuxedo Umino [タキシード海野仮面 Tuxedo Umino Mask] — przebranie Maski Tuxedo w wykonaniu szkolnego kolegi Usagi — Gurio Umino [海野ぐりお Umino Gurio]. Pojawia się w 23 odcinku starego anime.
- Fałszywa Czarodziejka z Księżyca [ニセセーラームーン False Sailor Moon] — imitacja Czarodziejki z Księżyca w wykonaniu jednego z Czterech Generałów — Zoisite [ゾイサイト Zoisite]. Pojawia się w 33 odcinku starego anime.
- Czarodziejka Tamasaburō [セーラー玉三郎 Sailor Tamasaburō] — cosplay w wykonaniu młodego specjalisty od ceremonii herbaty — Tamasaburō Yaburakōji-burakōjiego [やぶら小路ぶら小路玉三郎 Yaburakōji-burakōji Tamasaburō]. Pojawia się w 104 odcinku starego anime.
- Czarodziejka Królik [セーラーラビット Sailor Rabbit] — cosplay w wykonaniu Usagi, zanim ta się nie przebudziła jako Czarodziejka z Księżyca. Czarodziejka Królik ukazała się w akcie zerowym serii live-action.
- Czarodziejka N [セーラーN Sailor N] — cosplay w wykonaniu najlepszej przyjaciółki Usagi — Naru Ōsaki [大阪なる Ōsaka Naru]. Czarodziejka N ukazała się w akcie zerowym serii live-action.
- Czarodziejka M [セーラーM Sailor M] — cosplay w wykonaniu szkolnej koleżanki Usagi — Kanami Abe [阿部香奈美 Abe Kanami]. Czarodziejka M ukazała się w akcie zerowym serii live-action.
- Czarodziejka K [セーラーK Sailor K] — cosplay w wykonaniu szkolnej koleżanki Usagi — Momoko Kimury [木村桃子 Kimura Momoko]. Czarodziejka K ukazała się w akcie zerowym serii live-action.
Źródła
- ‹Sailor Senshi›, w: WikiMoon [dostęp: ].
- ‹Sailor Team›, w: WikiMoon [dostęp: ].
- ‹Princess Senshi›, w: WikiMoon [dostęp: ].
- ‹Inner Senshi›, w: WikiMoon [dostęp: ].
- ‹Senshi of the Four Guardian Deities›, w: WikiMoon [dostęp: ].
- ‹Senshi of the Inner Solar System›, w: WikiMoon [dostęp: ].
- ‹Outer Senshi›, w: WikiMoon [dostęp: ].
- ‹Senshi of the Outer Solar System›, w: WikiMoon [dostęp: ].
- ‹Sailor Quartet›, w: WikiMoon [dostęp: ].
- ‹Sailor Starlights›, w: WikiMoon [dostęp: ].
- ‹Kinmoku›, w: WikiMoon [dostęp: ].
- ‹Sailor Animamates›, w: WikiMoon [dostęp: ].
- ‹Star Gardener›, w: WikiMoon [dostęp: ].
- ‹Parallel Inners›, w: WikiMoon [dostęp: ].
- Anderson, Ann Betty. ‹Senshi Information›, w: The Oracle — BSSM Encyclopædia [dostęp: ].
- 「美少女戦士セーラームーンの登場人物」 ‹Bishōjo Senshi Sērā Mūn no tōjō jinbutsu›, w: Wikipedia JA [dostęp: ].
- ‹Sailor Senshi [zarchiwizowany], w: Wikipedia EN [dostęp: 2 sierpnia 2013 r.].
- ‹Sailor Starlights›, w: Wikipedia EN [dostęp: ].
- ‹List of minor Sailor Moon characters: Princess Kakyuu›, w: Wikipedia EN [dostęp: ].
- ‹Sailor Senshi›, w: Wikipedia IT [dostęp: ].
- ‹The Kinmokusei Pun›, w: Starlight Pops [dostęp: ].
- ‹The Hindu Trimurti›, w: Starlight Pops [dostęp: ].
- ‹Astronomy & Shinto Mythology›, w: Starlight Pops [dostęp: ].
- Miller, Ian Andreas. ‹The Sailor Starlights and the Hindu Trimurti›, ostatnia aktualizacja , w: Dies Gaudii [dostęp: ].
Autor
- 渾沌の天使 Kaosu no Tenshi (opracowanie, tłumaczenie, korekta)