Czarodziejka z Księżyca: 100 tajemnic

美少女戦士セーラームーン ひみつ100

Okładka przednia

Okładka tylna

Tytuł japoński [kanji-kana]:
美少女戦士セーラームーン ひみつ100
Tytuł japoński [rōmaji]:
Bishōjo Senshi Sērā Mūn: Himitsu 100
Tytuł angielski:
Pretty Soldier Sailor Moon: 100 Secrets
Tytuł polski:
Piękna Wojowniczka Czarodziejka z Księżyca: 100 tajemnic
Etykieta:
テレビマガジン グレート百科46 Terebi Magajin: Gurēto Hyakka 46 (TV Magazine: Great Encyclopaedia 46)
Liczba stron:
38
Rodzaj oprawy:
okładka miękka bez obwoluty
Wygląd stron:
wszystkie kolorowe
Wydawca:
株式会社講談社 Kabushiki-gaisha Kōdansha (Kōdansha Ltd)
Data wydania:
Cena rynkowa:
¥620 (z VAT)
ISBN:
4-06-323046-5
構成・編集
Kompozycja i redagowanie
鈴木 克幸
Suzuki Katsuyuki
発行者
Wydawca
野間 佐和子
Noma Sawako
レイアウト
Układ
エイティ
Eighty
協力
Współpraca
なかよし編集部
Redakcja Nakayoshi
発行所
Wydawnictwo
株式会社 講談社
Kōdansha Ltd
印刷所
Drukarnia
共同 印刷株式会社
Kyōdō Printing Co., Ltd
製本所
Introligatornia
本村 製本株式会社
Motomura Binding Co., Ltd

Pierwsza księga tajemnic dotyczących głównych bohaterów i wrogich postaci, którzy pojawili się w trzech pierwszych sezonach telewizyjnych. Zbudowana jest z bloków z ponumerowanymi pytaniami i odpowiedziami podanymi zarówno w postaci tekstowej, jak i obrazkowej.

Jeśli wdawać się w szczegóły, to „tajemnice” tu przedstawione bywają różne: sylwetki głównych postaci, pochodzenie i działanie danego przedmiotu, słowa potrzebne do otwarcia Wrót Czasu i Przestrzeni, życie miłosne dziewcząt, ulubione zajęcia itp. Autorzy nawet przejmują się takimi drobiazgami jak porównanie kokard na sukni Nowej Królowej Serenity i spódniczce Super Czarodziejki z Księżyca. Książka została wydana przed zakończeniem anime i mangi, dlatego nie może pretendować na bycie pełnym kompendium odkrywającym wszystkie tajniki postaci. Również szkoda, że wrogom udziela się bardzo mało uwagi. Czarodziejce z Saturna także. O niej wspomina się jedynie w ostatniej, setnej tajemnicy.

Pod względem oprawy książce niewiele da się zarzucić. Zawiera dużo zdjęć (zarówno małych, jak i dużych), nagłówki w różnych kolorach, łatwo czytelny tekst (w przeciwieństwie do siostrzanych „Wydań ostatecznych”). Źródłem ilustracyj były albo kadry z odcinków, albo obrazki stworzone na potrzeby innych tego typu publikacyj (np. wyżej wspomnianych „Wydań ostatecznych”).

Z punktu widzenia trudności tekstu książka jest symbiozą kany i nielicznych znaków chińskich, co czyni ją czytelną dla uczniów japońskich szkół podstawowych i dla tych, którzy niedawno zaczęli uczyć się japońszczyzny, pod warunkiem jednak, że poznali podstawy gramatyki.

Zawartość

Niniejszy tomik mieści w sobie następującą zawartość:

 • Okładka przednia [str. 1]. Zawiera tytuł książki oraz kolaż z ilustracjami wszystkich Wojowniczek (z wyjątkiem Saturna) i Tuxedo.
 • „Kim są Wojowniczki w mundurkach……?” [jap. 『セーラー戦士とは……』 “Sērā Senshi to wa……” [str. 2]. Krótkie opowiadanie o Księżycowym Królestwie i pochodzeniu Wojowniczek.
 • „Stylowe naklejki z Wojowniczkami w mundurkach” [jap. 『セーラー戦士おしゃれシール』 “Sērā Senshi o-share shīru” [str. 3–4]. Kartka z naklejkami.
 • Strona tytułowa [str. 5, tajemnice 1–2]. Zawiera tytuł książki, ilustrację Czarodziejki z Księżyca i Innerek, przedsłowie oraz pierwsze dwa bloki z pytaniami i odpowiedziami.
 • „9 Wojowniczek w mundurkach w komplecie!” [jap. 『せいぞろい 9人のセーラー戦士!』 “Sei-zoroi 9-nin no Sērā Senshi!” [str. 6–7, tajemnice 3–13]. Niewielkie opisy dziewięciu Wojowniczek, Tuxedo oraz Luny i Artemisa.
 • „Tajemnice Super Czarodziejki z Księżyca” [jap. 『スーパーセーラームーンのひみつ』 “Sūpā Sērā Mūn no himitsu” [str. 8–9, tajemnice 14–17].
 • „Tajemnice nowych mocy Czarodziejki z Księżyca” [jap. 『セーラームーンパワーアップのひみつ』 “Sērā Mūn pawā-appu no himitsu” [str. 10–11, tajemnice 18–21]. Opis wszystkich dotychczasowych „zwykłych” form Czarodziejki z Księżyca i właściwych dla nich przemian, ataków i przedmiotów.
 • „Tajemnice Wojowniczek w mundurkach” [jap. 『セーラー戦士のひみつ』 “Sērā Senshi no himitsu” [str. 12–15, tajemnice 22–34]. Informacje dotyczące Czarodziejek z Merkurego, Marsa, Jowisza i Wenus.
 • „Tajemnice Chibi-Usy” [jap. 『ちびうさのひみつ』 “Chibi-Usa no himitsu” [str. 16–17, tajemnice 35–40].
 • „Tajemnice 3 Wojowniczek: Urana, Neptuna i Plutona” [jap. 『3戦士のひみつ ウラヌス・ネプチューン・プルート』 “3 Senshi no himitsu: Uranusu, Nepuchūn, Purūto” [str. 18–19, tajemnice 41–47].
 • „Tajemnice mocy planet opiekuńczych” [jap. 『守護星パワーのひみつ』 “Shugosai pawā no himitsu” [str. 20–23, tajemnice 48–56]. Opisy mocy opartych na żywiołach oraz wszelkich łączonych ataków.
 • „Tajemnice Maski Tuxedo” [jap. 『タキシード仮面のひみつ』 “Takishīdo Kamen no himitsu” [str. 24–25, tajemnice 57–61].
 • „Tajemnice codziennych tożsamości Wojowniczek w mundurkach” [jap. 『セーラー戦士すがおのひみつ』 “Sērā Senshi sugao no himitsu” [str. 26–29, tajemnice 62–75].
 • „Tajemnice wrogów atakujących Wojowniczki w mundurkach” [jap. 『セーラー戦士におそいかかる てきたちのひみつ』 “Sērā Senshi ni osoikakaru teki-tachi no himitsu” [str. 30–33, tajemnice 76–87]. Informacje na temat wrogów z pierwszych dwu sezonów telewizyjnych i pierwszych dwu filmów: Królestwa Ciemności, Obcych, Bractwa Czarnego Księżyca, Księżniczki Śnieżnej Kaguyi.
 • „Tajemnice Pogromców Śmierci” [jap. 『デス・バスターズのひみつ』 “Desu Basutāzu no himitsu” [str. 34–35, tajemnice 88–94].
 • „Najskrytsze tajemnice Wojowniczek w mundurkach” [jap. 『セーラー戦士ひみつのひみつ』 “Sērā Senshi himitsu no himitsu” [str. 36–37, tajemnice 95–100].
 • Strona tylna okładki [str. 38]. Zawiera tytuł książki, ilustrację śpiącej Chibi-Usy oraz cztery kadry z tyłówki sezonu trzeciego przedstawiające Usagi, Ami, Rei, Makoto, Minako, Harukę i Michiru w strojach księżniczek. Na samym dole strony znajduje się metryka wydawnicza.

Czarodziejka z Księżyca SuperS: Album tajemnic

美少女戦士セーラームーンSuperS ひみつアルバム

Okładka przednia

Okładka tylna

Tytuł japoński [kanji-kana]:
美少女戦士セーラームーンSuperS ひみつアルバム
Tytuł japoński [rōmaji]:
Bishōjo Senshi Sērā Mūn SuperS: Himitsu arubamu
Tytuł angielski:
Pretty Soldier Sailor Moon SuperS: Secret Album
Tytuł polski:
Piękna Wojowniczka Czarodziejka z Księżyca SuperS: Album tajemnic
Etykieta:
テレビマガジン グレート百科64 Terebi Magajin: Gurēto Hyakka 64 (TV Magazine: Great Encyclopaedia 64)
Liczba stron:
38
Rodzaj oprawy:
okładka miękka bez obwoluty
Wygląd stron:
wszystkie kolorowe
Wydawca:
株式会社講談社 Kabushiki-gaisha Kōdansha (Kōdansha Ltd)
Data wydania:
Cena rynkowa:
¥620 (z VAT)
ISBN:
4-06-323064-3
構成・編集
Kompozycja i redagowanie
鈴木 克幸
Suzuki Katsuyuki
発行者
Wydawca
野間 佐和子
Noma Sawako
レイアウト
Układ
エイティ
Eighty
協力
Współpraca
なかよし編集部
Redakcja Nakayoshi
発行所
Wydawnictwo
株式会社 講談社
Kōdansha Ltd
印刷所
Drukarnia
共同 印刷株式会社
Kyōdō Printing Co., Ltd
製本所
Introligatornia
本村 製本株式会社
Motomura Binding Co., Ltd

Niniejsza pozycja skupia się na czwartym sezonie anime. Wydaje się wykonana o wiele prościej i mniej ciekawie niż poprzednia, chociażby dlatego, iż mówi się w niej o wielu rzeczach, które były wymienione wcześniej. Mimo to da się z tego tomiku wyciągnąć coś ciekawego, zwłaszcza, że zdarzają tu się informacje także z pierwszych trzech sezonów. Nie znajdziemy natomiast niczego o sezonie piątym i końcówce sezonu czwartego.

Pod względem wyglądu niniejszy tomik ma się lepiej niż jego poprzednik. Działy są przejrzyste i zwięzłe. Sekcje poświęcone Wojowniczkom zbudowano wedle jednolitego schematu: duży portret postaci, mniejsza pełna ilustracja postaci od stóp do głów, znak planety opiekuńczej, ilustracja jednego z ataków Wojowniczki, obramowane obrazki przedstawiające którąś scenę z życia codziennego, jeszcze inne obrazki.

Kompozycja przemyślana jest także i na poziomie teł. U Innerek są to dwojakie tła: jedno kojarzy się z żywiołem danej Wojowniczki, inne jest jasnożółte w białe kropki, u Urana, Neptuna i Plutona widać tło z deseniem w postaci pociętego tekstu z książki lub gazety, natomiast u Saturna jest to deseń w formie kolorów karcianych. Rubryki w rozdziale ostatnim wpisano w prostokąty, na wierzchołkach których umieszczono znaki planetarne czterech Innerek.

Jeśli chodzi o teksty, to tom drugi zachowuje taki sam poziom trudności co pierwszy, choć, na pierwszy rzut oka, liczba znaków chińskich wydaje się większa. To, rzecz jasna, i tak niewiele zmienia, bowiem wszystkie są opatrzone furiganą. Nawiasem mówiąc, nie obyło się i bez błędów. W ostatnim rozdziale Lunę podpisano jako Artemisa, a Artemisa — jako Lunę.

 • Okładka przednia [str. 1]. Zawiera tytuł książki oraz kolaż z ilustracjami wszystkich Wojowniczek.
 • „Narodziny Super Wojowniczek!” [jap. 『スーパー戦士たんじょう!』 “Sūpā Senshi tanjō!” [str. 2]. Ilustracje głównych postaci sezonu czwartego: obu Czarodziejek z Księżyca, Innerek oraz Pegaza. Wszystkie dziewczęta przedstawiono w formach Super Wojowniczek, które uzyskały dzięki mocy Pegaza. Dodatkowo każda postać jest podpisana.
 • „Specjalne naklejki z Czarodziejską Drużyną” [jap. 『セーラーチームスペシャルシール』 “Sērā Chīmu supesharu shīru” [str. 3–4]. Kartka z naklejkami.
 • Strona tytułowa [str. 5]. Zawiera tytuł książki, ilustracje obu Czarodziejek z Księżyca oraz przedsłowie.
 • „Wojowniczka Tajemnic: Czarodziejka z Księżyca” [jap. 『神秘の戦士 セーラームーン』 “Shinpi no Senshi: Sērā Mūn” [str. 6–7].
 • „Mała Wojowniczka: Mała Czarodziejka z Księżyca” [jap. 『ちいさな戦士 セーラーちびムーン』 “Chiisa na Senshi: Sērā Chibi-Mūn” [str. 8–9].
 • „Połączona moc obydwu Superczarodziejek z Ksieżyca” [jap. 『ダブルスーパーセーラームーンのコンビネーションパワー』 “Daburu Sūpā Sērā Mūn no konbinēshon pawā” [str. 10–11]. Opis ataków i przedmiotów obu Czarodziejek z Księżyca z sezonu czwartego.
 • „Wojowniczka Mądrości: Czarodziejka z Merkurego” [jap. 『知の戦士 セーラーマーキュリー』 “Chi no Senshi: Sērā Mākyurī” [str. 12–13].
 • „Wojowniczka Wojny: Czarodziejka z Marsa” [jap. 『たたかいの戦士 セーラーマーズ』 “Tatakai no Senshi: Sērā Māzu” [str. 14–15].
 • „Wojowniczka Ochrony: Czarodziejka z Jowisza” [jap. 『保護の戦士 セーラージュピター』 “Hogo no Senshi: Sērā Jupitā” [str. 16–17].
 • „Wojowniczka Miłości: Czarodziejka z Wenus” [jap. 『愛の戦士 セーラーヴィーナス』 “Ai no Senshi: Sērā Vīnasu” [str. 18–19].
 • „Wojowniczka Lotu z Zewnętrznego Układu Słonecznego: Czarodziejka z Urana” [jap. 『外部太陽系 飛翔の戦士 セーラーウラヌス』 “Gaibu Taiyōkei: Hishō no Senshi: Sērā Uranusu” [str. 20–21].
 • „Wojowniczka Objęcia z Zewnętrznego Układu Słonecznego: Czarodziejka z Neptuna” [jap. 『外部太陽系 抱擁の戦士 セーラーネプチューン』 “Gaibu Taiyōkei: Hōyō no Senshi: Sērā Nepuchūn” [str. 22–23].
 • „Wojowniczka Przemian z Zewnętrznego Układu Słonecznego: Czarodziejka z Plutona” [jap. 『外部太陽系 変革の戦士 セーラープルート』 “Gaibu Taiyōkei: Henkaku no Senshi: Sērā Purūto” [str. 24–25].
 • „Zapieczętowan Wojowniczka Zniszczenia: Czarodziejka z Saturna” [jap. 『ふういんされていた 破滅の戦士 セーラーサターン』 “Fūin sarete ita: Hametsu no Senshi: Sērā Satān” [str. 26–27].
 • „Tajemnice Księżycowego Królestwa, Srebrnego Tysiąclecia, oraz Wojsk Ciemności” [jap. 『月の王国 シルバー・ミレニアムと暗黒軍団のひみつ』 “Tsuki no Ōkoku Shirubā Mireniamu to Ankoku Gundan no himitsu” [str. 28–31].
 • „Kto z potworów jest nrem 1 w różnych kategoriach?” [jap. 『てきモンスターなんでもナンバーワン』 “Teki monsutā nan demo nanbā wan” [str. 32–33]. Choć w tytule rozdziału pada słowo „potwór”, rubryka ta dotyczy nie tylko wszelkiego rodzaju demonów, lecz wrogów średniego i najwyższego szczebla. Wydzielone zostały następujące kategorie:
  • Praca zespołowa [jap. チームワーク . Nr 1 — D.D. Girls (Królestwo Ciemności), nr 2 — Cyprine i Ptilol (Pogromcy Śmierci).
  • Wielkość [jap. 大きさ ōkisa. Nr 1 — Królowa Beryl po wchłonięciu energii Królowej Metalii (Królestwo Ciemności).
  • Siła ataku [jap. 攻撃力 kōgekiryoku. Nr 1 — lemur Dokanko (Cyrk Martwego Księżyca).
  • Siła obrony [jap. 防御力 bōgyoryoku. Nr 1 — dajmon Doorknobdā.
  • Niespodziewany atak [jap. 不意打ち fui-uchi. Nr 1 — Eudial (Pogromcy Śmierci).
  • Najlepsi przyjaciele [jap. 仲良し nakayoshi. Nr 1 — Kunzite i Zoisite (Królestwo Ciemności), nr 2 — Amazońskie Trio (Cyrk Martwego Księżyca).
 • „Siedem tajemnic Wojowniczek w mundurkach” [jap. 『セーラー戦士七つのひみつ』 “Sērā Senshi nanatsu no himitsu” [str. 34–37]. Niewielki rozdzialik rozpatrujący różne rzeczy, większość z których dotyczy takich czy innych umiejętności Wojowiczek:
  1. Tajemnice zdolności przemieszczania się [jap. 移動能力の秘密 Idō nōryoku no himitsu]. Opis dotyczący mocy teleportacji z jednego miejsca do drugiego.
  2. Osoby wspierające Wojowniczki [jap. 戦士を助ける人々の秘密 Senshi wo tasukeru hito-bito no himitsu]. Opis Maski Tuxedo, Królowej Serenity oraz Luny, Artemisa i Diany.
  3. Tajemnice zdolności wykrywania [jap. 探知能力の秘密 Tanchi nōryoku no himitsu].
  4. Tajemnice przedmiotów przemiany [jap. 変身アイテムの秘密 Henshin aitemu no himitsu]. Ewolucja przedmiotów przemiany Innerek, porównanie przedmiotów przemiany Outerek z nimi.
  5. Tajemnice zdolności ataku [jap. 攻撃能力の秘密 Kōgeki nōryoku no himitsu]. Opis Talizmanów i Glewii Ciszy.
  6. Tajemnice siły obronnej [jap. 防御力の秘密 Bōgyoryoku no himitsu]. Opis czarów służących do obrony przed wrogiem.
  7. Tajemnice zdolności zmiany wyglądu [jap. 変装能力の秘密 Hensō nōryoku no himitsu].
 • Strona tylna okładki [str. 38]. Zawiera tytuł książki oraz kolaż z ilustracjami wszystkich Wojowniczek. Na samym dole strony znajduje się metryka wydawnicza.