Czy wiesz, skąd pochodzi imię lemura Hebihanabiko?

Autor 27.11.2015Ciekawostki

W odc. 135 starego anime pojawia się lemur o imieniu Hebihanabiko, który ma postać kobiety z niezwykle długim wężowym ogonem zastępującym dolne kończyny.

Początkujący w nauce jęz. japońskiego na pewno od razu skojarzą dwa wyrazy kryjące się w jej imieniu: hebi („wąż”) tudzież 花火 hana-bi („fajerwerki”, dosł. „kwieciste ognie”). O ile wszystko wydaje się jasne z analogią do węży, to co wspólnego z tą postacią mają fajerwerki? Zdawałoby się nic w jej wyglądzie ani w magicznych mocach nie wskazuje na jakikolwiek związek.

Okazuje się, że tak naprawdę rozchodzi się tutaj nie o byle jakie fajerwerki, ale o to, co Japończycy nazywają 蛇花火 hebi hana-bi (dosł. „wężowe fajerwerki”), a co my po polsku nazywamy „wężami faraona”. Jest to zjawisko chemiczne, w którym niektóre spalające się substancje (rodanek rtęci (II), wodorowęglan sodu lub inne) tworzą popiół w postaci zwartej porowatej masy, kształtem przypominającej wijącego się węża barwy czarnej lub żółtobrązowej.

W Japonii wśród dzieci popularne są tzw. 蛇玉 hebi tama (dosł. „wężowe kule”) — małe czarne pastylki, które po podpaleniu przekształcają się w ową wężopodobną masę. Tak się składa, że lemur Hebihanabiko nosi kolczyki w kształcie owych „wężowych kulek”.

O pochodzeniu imion innych lemurów możecie dowiedzieć się stąd.

Zostaw odpowiedź